„Alates homsest ma ei ole enam ERSO direktor,“ ütles Siitan Delfile. „Minuga lõpetati tööleping ränkade juhtimisvigade pärast. Ma ei ole nõus, et tegemist on ühepoolse süülise käitumisega ja jään endiselt seisukohale, et reformide läbiviimisel tehti vigu.“

ERSO uueks direktoriks saab Delfi andmetel Filharmoonia kammerkoori juht Anneli Unt.

Siitan rääkis, et ta ei tunnista enda ainuisikulist süüd. „Igal juhul ma tahan sõltumatu instantsi erapooletut hinnangut, olgu selleks siis riigikontroll või töövaidluskomisjon,“ sõnas Siitan.

Kui riigikontroll tuleb oma selgitustega välja, otsustab Siitan, kas kaevata oma vallandamine töövaidluskomisjoni või mitte.

„Homme tuleb mul ühe päeva jooksul kogu ERSO töö juhtimine direktori asetäitjatele üle anda,“ rääkis Siitan. „Minule teada olevalt on see Filharmoonia kammerkoori juht Anneli Unt.“

Siitan iseloomustas Unti kui suurepärast juhti Filharmoonia kammerkoori jaoks. „Ta on teinud seda tööd pikki aastaid väga hästi,“ tõdes Siitan. „ERSO on teistsugune ja palju suurem organisatsioon. Ma südamest loodan, et ta saab selle juhimisega hästi hakkama.“

Siitani sõnul on kultuuriministri ja tema vastastikused süüdistused kestnud varakevadest saadik, sellest avalikult viimased kaks ja pool kuud, tegelikku koostöötahet ja võimalust pole aga olnud.

„Ma lootsin väga, et see koostöövõimalus tuleb täna,“ ütles Siitan, kes enne kohtumist kultuuriministriga esitas oma seisukohad ka riigikogu kultuurikomisjonile.

„Minule tundus, et need lahendused, mida ma kultuurikomisjonile välja pakkusin, olid vastuvõetavad,“ lisas ta. „Esitasin oma nägemuse, mida on võimalik ERSO enda poolt kokku hoida mõistlikuse piires nii, et asutus säiliks. Isegi kui me pingutame, on mingisugust lisaraha ikkagi vaja.“

„Kõikidele on selge, et kujunenud olukorras on vaja lisarahastust, aga ilmselt leidis minister, et mina ei ole sobiv isik, kes seda raha jagama peaks,“ selgitas Siitan. „Peab tulema keegi teine, kes selle rahakoti kaasa saab.“

ERSO kunstilise juhi Neeme Järvi kiri, milles dirigent kutsus muusikuid appi ERSOt päästma, on Siitani sõnul väga emotsionaalne. Emotsioonid Siitani sõnul hetkel orkestrit edasi ei vii, lahendust tuleb otsida rahulikult.

Eesti esindusorkestri ERSO peadirigent Neeme Järvi kirjutas Eesti muusikaüldsusele ja dirigentidele Eri Klasile, Tõnu Kaljustele, Andres Mustonenile ning heliloojatele Eino Tambergile, Veljo Tormisele, Arvo Pärdile ja Erkki Sven Tüürile avaliku kirja, kus palub neid aidata ERSOt vastasseisus kultuuriminister Laine Jänesega.