Järgneb Neeme Järvi avalik kiri Eesti muusikaüldsusele:

President Toomas Hendrik Ilves ütles Kadriorus tänavu 20. augustil peetud kõnes, et Eesti iseseisvuse ja vabakssaamise soovi kandsid just loomeinimesed. 40 kirjaga julgesid nad väljendada oma südamevalu rahva ja keele püsimise pärast.

„Eriti murelikuks teeb mind nende rünnakute keskne sõnum,et kultuuriinimesed ei tohi oma arvamust avaldada… Kui raha ja parteipoliitilinse võimu tandem võidavad vaba sõna ja loomingu, kui erimeelsed sunnitakse vaikima, siis tasalülitab see Eesti hinge ja mõtte. Seda ma presidendina rahulikult pealt vaadata ei saa, nagu ei saa ükski demokraatlikkku Eestit toetav kodanik,“ rääkis Ilves.

Lugupeetud kolleegid Eri Klas, Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Eino Tamberg, Veljo Tormis, Arvo Pärt, Erkki Sven Tüür ja Eesti muusikaüldsus! Heliloojad ja muusikanõukogu esimees!

Teie juubelid on on tähistatud, Teie loomingut on aastaid mängitud ja heliplaadistatud, te olete teinud koostööd meie ainukese haruldase orkestri ERSOga.

Ja nüüd, kui oleks vaja teie tänu ja osavõttu, et meie esindusorkestrit manipuleerimise ja terroriseeerimeise eest kaitsta, te vaikite. (…)

Teie vaikite, kui ERSOt, tema direktorit, sadat muusikut ja samuti mind kui ERSO kunstilist juhti külvatakse üle valu ja ebaõiglusga, kui meid vastu maad surutakse riigivõimu poolt. Aitäh, Laine Jänes!

Aga Teie vaikite! Miks? Kus te olete, ärgake üles ja võtke osa, et päästa meie parim kunstikollektiiv kultuuriministeeriumi bürokraatide ja riigijuhtide ükskõiksuse ja vale eest. See ei ole 40 kiri, see on ainult üksainus kiri, millega ma valutan oma südant meie muusikakultuuri tuleviku pärast ja ei suuda aru saada, mis siiski toimub Eesti vabariigis?

Miks te vaikite!

Neeme Järvi ja
ERSO, meie vabariigi ainuke Grammy omanik

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid