Arvo Pesti oli sündinud 8. juulil 1956, lõpetanud Tallinna 10. keskkooli, Tartu ülikooli vene filoloogia ja Tallinna pedagoogikaülikooli infoteaduse erialal, teatas BNS.

Pesti kuulus Enn Tarto ümber koondunud teisitimõtlejate seltskonda. KGB arreteeris ta 1983. aastal, mil ta töötas Tartu Tuletõrjeühingu pottsepana. Enne vangistamist ning ka vanglalaagris tutvus Pesti mitmete NSV Liidus tuntud põrandaaluse kirjastuse (samizdat) juhiga.

Pestit süüdistati "laimavate kirjutiste valmistamises ja levitamises NSV Liidu territooriumil ja välismaal", selgub Viktor Niitsoo raamatust "Vastupanu 1955-1985". Pesti end süüdi ei tunnistanud. Ülemkohus karistas Pestit viieaastase vabadusekaotusega range režiimiga vangilaagris koos sellele järgneva kaheks aastaks asumisele saatmisega. Samal kohtuprotsessil mõisteti süüdi ka Lagle Parek ja Heiki Ahonen.

Pesti vabanes Mihhail Gorbatšovi algatatud poliitvangide vabastamise kampaania tulemusena 1986. aasta lõpul. Pärast vabanemist suvel 1987 hakkasid endised poliitvangid organiseerima Molotov-Ribbentropi pakti avalikustamise Eesti gruppi (MRP-AEG) ning teisi laulva revolutsiooni üritusi.

Aastatel 1993 kuni 1995 oli Pesti riigikogu ERSP fraktsiooni konsultant. Aastast 1995 töötas Pesti riigiarhiivis, hiljem rahvusarhiivis asedirektori ning teadus- ja publitseerimisosakonna spetsialistina.

Aastal 2000 andis president Lennart Meri talle Riigivapi neljanda klassi teenetemärgi. 2006. aastal andis president Arnold Rüütel Arvo Pestile Riigivapi III klassi ordeni.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid