"Turu tekkimise põhjuseks on paranenud turvalisus. Kohalikud on hakanud aktiivselt kasutama meie ehk ISAFi ja Afganistani Rahvuslike Julgeolekujõudude poolt kontrollitavat turvalist maa-ala," ütles Estcoy-10 ülem major Meelis Jõemaa kaitseväe peastaabi pressiesindaja teatel.

"Turg arendab ka inimeste omavahelist läbikäimist ja infovahetust, mis on tavaliselt siinses olukorras küllaltki piiratud. Meile tähendab see omakorda uusi ülesandeid ja väljakutseid, eriti just turvalisuse tagamisel," lisas ta.

Turupäevadel tagavad eestlased koos Afganistani julgeolekujõududega kohalike turvalisust, patrullides ja kontrollides ümbruskonna teedel sõidukeid. Ühendkuningriigi armee stabiliseerimis- ja toetusmeeskond planeerib tulevikus ehitada turualale ka püsivad müügiboksid, mis antakse kohalike kaupmeeste käsutusse.

Viimasele turule oli kohale tulnud üle 20 kaupleja ja ostjaid liikus päeva jooksul läbi hinnanguliselt üle 200. Kohalike müüdavad arbuusid ja viinamarjad on värskeks vahelduseks ka Wahidis ja ümbruskonna kontrollpunktides teenivatele Estcoy-10 kaitseväelastele.

Turul kaubeldakse erinevate toodetega, nagu elusloomad, puuviljad ja vürtsid, aga ka erinevad esmatarbekaubad.

Eesti kontingent Afganistanis koosneb jalaväekompaniist, logistilisest toetuselemendist, lähikaitsemeeskonnast ja staabiohvitseridest. Alates mai keskpaigast tagab Helmandi provintsis patrullbaasi Wahidi ümbruses kohalikele elanikele turvalist elu jalaväekompanii Estcoy-10, keda toetab Camp Bastionist logistiline toetuselement NSE-9.