Lõuna prefektuuri korrakaitsebüroo ennetusteenistuse vanem Marina Paddar ütles Kuku raadiole antud intervjuus, et osa sellest postekambast tegutses Tartus ka kaks aastat tagasi. Tookord oli noorim kamba liige vaid 10 aastane. Siis suudeti jõuk lõhkuda, vanemad poisid saadeti erikooli.

Paddar lisas, et praegu ei ole veel teateid, et vargapoisid oleksid vägivaldseks muutunud. Kahe aasta eest oli ka juhtumeid, kus poisid oma ohvreid peksid. Paddari kinnitusel tehti juba kahe aasta eest ka otsus, millega kamba noorim liige — tänaseks 12aastane aastane Vladislav- saadeti Tapa erikooli, tema tervisliku seisundi tõttu otsustas kohtunik aga selle määruse tühistada.

Paddari sõnul pole politseinikel nende laste vanematelt mingit toetust. Lapsed on pärit peredest, kus vanematel pole piisavalt sotsiaalseid oskusi, et olukorrast välja tulla. Mõnes perekonnas on ka teisi lapsi, kes on vargustega tegelenud, ühe poisi vanem vend on vanglas.

Tartus tegutseb 6-liikmeline alaealistest poistest koosnev seltskond, kes paneb toime umbes paar vargust päevas. Politsei hoiatab: kui näete piltidel kujutatud poisse, siis hoidke kindlasti enda asjadel silm peal.

Tartumaa politseinikele tekitab juba tükk aega peavalu poistekamp, kes käib mööda asutusi, koole, lasteaedu, poode ja spordihooneid ning varastab asju.

Seltskonnas on kuus poissi:

12-aastane Vladislav; 13-aastane Edgar; 13-aastane Emmanuil; 13-aastane Pavel; 15-aastane Sergei; 15-aastane Artur.

Kriminaalpolitseinike sõnul sooritavad poisid keskmiselt paar vargust päevas. Peamiselt varastatakse kesklinnas ja Annelinna linnaosas. „Poisid tulevad reeglina kas spordi- või koolihoonesse ning võtavad kõike, mis on järelvalveta jäetud: rahakotid, mobiiltelefonid, kotid,” rääkis Lõuna Prefektuuri kriminaalbüroo juht Vallo Koppel.

Politseinikud peavad poisid kinni, kuulavad üle ning peale seda lastakse nad vastavalt kehtivatele seadustele vabaks. Enne järjekordse varguse toimepanemist lepivad tõenäoliselt poisid omavahel kokku, et nooremad kambaliikmed „võtavad enda peale” kõik vargused, kuna alla 14-aastast last ei saa vastavalt seadusele vastutusele võtta.

„Poisse saadeti mitmel korral alaealiste komisjoni, kus karistuseks määrati nad erikooli, aga sealt nad põgenevad ning panevad uusi vargusi toime. Nõiaring,” ütles Vallo Koppel. „Hetkel näeme ainsaks lahenduseks teavitada kodanikke võimalikust ohust, seepärast edastame meediakanalite kaudu poiste fotod. Samuti kutsume inimesi üles enda asju järelvalveta mitte jätta!” sõnas politseileitnant Vallo Koppel.