Hispaania kuningas selgitas oma kõnes, et soovis oma abikaasaga Eestisse tulla, et "näidata üles Hispaania sõprust ja austust Eesti, selle tasase ja kauni, järve- ja saarerikka riigi vastu, mille kultuur on üks vanimaid Euroopas".

"Meile valmistab heameelt näha, kuidas Eestist on väga lühikese ajaga saanud moodne ja igati Euroopaga lõimunud riik," jätkas Juan Carlos I. "Enamgi veel, Hispaania, kes toetas algusest peale Eesti püüdlusi saada Euroopa Liidu ja Põhja-Atlandi Alliansi liikmeks, tunnustab nüüd, viis aastat hiljem, suurepärast koostööd meie riikide vahel mõlema organisatsiooni raames."

Hea koostöö näitena tõi kuningas esile ka NATO kooperatiivse küberkaitse kompetentsikeskuse rajamist Tallinnasse ja Hispaania lennukite osalemist NATO patrull-lendudel Balti õhruumis.

"Hispaania ja Eesti sõprusel on iidsed juured nagu näitavad keskaegsed kaardid ning Pärnus leitud kammkarbid, mis märgivad ühte neist sajanditevanustest teedest Euroopas, mis viisid palverändureid Santiago de Compostelasse," kõneles Hispaania kuningas. "See on sõprus, mis põhineb ühistel tundmistel, mida näitas Tartu Ülikool andes 1902. aastal Dr Ramon y Cajalile audoktroi kraadi, aastaid enne seda kui ta 1906. aastal Nobeli preemia pälvis. Ennekõike aga on see süvenev sõprus tänu tihenevatele kokkupuudetele meie ametivõimude ja kodanike vahel."

Kuningas tõstis esile vastastikuste turismi- ja õppereiside intensiivistumist kahe riigi vahel.

"Mul on rõõm märkida, et paljud välismaal õppivad Eesti õpilased on valinud Hispaania üheks oma eelistatuimaks sihtpunktiks," mainis Hispaania riigipea. "Selles osas tõuseb esile see töö, mida teevad nii Eesti kui ka Hispaania õppejõud, kes oma töökuse ja innuga õhutavad tagant hispaania keele ja kultuuri õpinguid Eesti ülikoolides."

"Seetõttu ei pea praegune majanduskriis tähendama meie sidemete vähenemist. Vastupidi, see peab meid panema uurima olemasolevaid võimalusi juhtivates valdkondades nagu infotehnoloogia ja kommunikatsioon või taastuvenergia, milles meil on väljapaistvaid ettevõtteid," leidis kuningas lõpetuseks. "Nagu on suurepäraselt öelnud Jaan Kross oma romaanis "Keisri hull", on maailm tegelikult palju väiksem, kui me arvame."