“Ma ei tea midagi traagilist Eestis. Ma tean, et Eestis on salapiirituse tõttu ligi poolsada inimest surnud. Need on inimesed, kes on eelistanud oma kaaskodanikke petta ja osta leti alt või hõlma alt odavat viina,” ütles president usutluses Eesti Päevalehele.

Meri sõnul on see natukene kurb, et Eesti kodanik peab oma tundeid nii täpselt poolitama.

“Meil on kaastunne kõigi nende suhtes, kes on Eestis kaotanud oma lähedased, kuid meil peab olema ka kaastundest tugevam tunne, mis ütleb meile, et kui ühe inimese ravimine maksab 20.000 krooni, siis see raha tuleb teie taskust,” märkis riigipea.

Meri sõnul ei sundinud neid inimesi jooma mitte miski peale harjumuse.

“Kust on need harjumused pärit? Teisel õhtul ma tegin kokkuvõtte ja sain selgeks, et surnute keskmine vanus on 56 aastat,” rääkis ta. “Ma võin ainult kibestumusega öelda, et Vene aeg hakkas meie inimesele rohkem külge kui grusiinlasele. Mul on väga raske ette kujutada samasugust viinahaigust Gruusias. Gruusiast ma räägin lihtsalt sellepärast, et ma Gruusiat tunnen paremini kui Lätit.”

President lisas, et tegemist on kurva sündmusega, kus asjaosalised ise süüdi.

“Kui noored või vanad on lapsed kui vanemate keskmine vanus on 56,” vastas Meri küsimusele vanemad kaotanud laste kohta.

Meri sõnul oleks seda pidanud need endalt küsima, kes ilma viinata ei kujuta endale oma igapäevast elu ette.

President lisas, et teda huvitaks see, miks salaviina levimise keskus oli Pärnu. “Pärnu, ilus linn, lõbus linn, suvepealinn. Kas need asjad on kuidagi seotud. Mind ka huvitab see, mis oleks siis juhtunud, kui niisugused salaviina allikad oleksid avanenud igas Eesti maakonnakeskuses,” lausus ta.

Meri sõnul on ta alati uskunud, et eestlane olla tähendab seda, et me oleme olnud targemad kõigist ahvatlustest ja eksimustest.

“Ja see, et salaviina vikat lõikab kõigepealt neid, kelles on vähem kodanikutunnet, kes on rohkem rumalust, kergemeelsust, see on ju ka üks julm paratamatus,” rääkis ta. “Ma võin, ja loomulikult kristlasena tunnengi nende lastele kaasa, aga meil ei ole kunagi abi sellest, kui me tagantjärele tarkusega ühte või teist probleemi arutame.”

Riigipea sõnul saab hinnang salaviina tarbijatele olla ainult eitav ning tal oleks hea meel, kui see eitav hinnang muutuks Eestis üldiseks.

“Meil ei ole praegu Vene riik, keda me petame. Me petame iseennast ja kui me sellest aru ei saa, siis järelikult on võõrdumine meie rahva ja riigi vahel tõepoolest ohtlikult sügav,” nentis president Meri.

Kolme aasta pikkust vanglakaristust mürgiviina müüjatele pidas president aga väga leebeks.

“Ma ei ole kunagi vanglas olnud. Ma jätaksin selle küsimuse meie kohtunikele, meie õigusteadlastele,” lausus president Meri. “Aga ma umbes võin võrrelda seda karistust muude karistustega, millest on aegade jooksul juttu olnud. Jah, kolm aastat selle eest, et ligi poolsada inimest on oma elu kaotanud, tundub mulle väga ja väga leebe karistusena.”

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid