Konjunktuuriinstituudi uuringu kohaselt tunnistas 23 protsenti vastajatest, et ostavad samasuguseid toiduaineid kui varem, kuid valivad neist nüüd odavama ning tõenäoliselt ka kehvema kvaliteediga variandi, vahendab Raepress ajalehte Stolitsa.

18 protsenti vastajatest kinnitas, et ostab vähem küsimustikus ära toodud kaupu. 11 protsenti aga ostvad nüüd varasemaga võrreldes odavamaid toiduaineid ning neidki eelnenud ajaga võrreldes väiksemas koguses.

Instituudi uuringust pärinevad arvud on vastavuses meie riigi demograafilise statistikaga — veerandis Eesti peredest kasvavad lapsed, märgib ajaleht.

Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul on lähiajal oodata piimatoodete hinnakasvu peatumist, kuid lihatoodete kallinemine on veel ees. Eksperdid kinnitavad ta sõnu: Valga lihakombinaadi müügidirektor Meelis Milk ütles, et lihahinna tõusu on oodata suvel. Ja selles ei ole tema sõnul süüdi üksnes sööda kallinemine, vaid ka liha kokkuostuhindade tõus. Veel on arvesse võetud hooajalise tarbimise tõusu, ning suvel, kui inimesed sõidavad loodusesse puhkama, peavad piknikku ja teevad šašlõkki, ei jäta seda kahtlemata ka tootjad hindu määrates märkamata.

Hinnatõusu tingimustes sattuvad raskesse olukorda ka koolide ning haiglate toitlustamist organiseerivad ettevõted. Fazer Amica Teenindusdirektori Ülle Prometi sõnul moodustab nende toodangu maksumusest 70% tooraine ja kui toiduainete hind kasvab, tekivad probleemid.

“On kaks teed: küsida toitlustamise eest rohkem raha või reguleerida maksumust menüüd muutes. Täpsemalt, teha rohkem “supipäevi”, sest supp ja magustoit on odavamad kui praad,” selgitas Promet.