Jeltsin ütles, et kirjutas tagasiastumisavaldusele alla reede hommikul ning et presidendivalimised toimuvad ennetähtaegselt 26. märtsil.

Uudis oli täielik üllatus, kuna 68-aastane Jeltsin on korduvalt öelnud, et teenib volituste lõpuni, kuid halb tervis on seadnud selle lubaduse küsimärgi alla.

"Ma lahkun. Lahkun varem kui ette nähtud," ütles Jeltsin riiklikus ORT telekanalis esinedes.

"Astun tagasi ennetähtaegselt. Ma mõistan, et pean seda tegema ja et Venemaa peab minema uude aastatuhandesse uute poliitikutega, uute nägudega, uute intelligentsete, tugevate, energiliste inimestega, ja meie, kes oleme palju aastaid võimul olnud, peame lahkuma," ütles Jeltsin.

Jeltsin valis tagasiastumiseks päeva, mis on Venemaal kaugelt tähtsam kui jõulud, olles juhtinud riiki kaheksa sotsiaalselt ja poliitiliselt kaootilist aastat, mis paljude elanike elatustase langes.

Pöördumises rahva poole palus Jeltsin andestust oma valitsusajal tehtud vigade eest. See oli tavatu tunnistus inimese kohta, kes tunnistas harva vigu ja kinnitas alati, et ta poliitika ei ole korrektne.

“Ma tahan paluda andestust unistuste eest, mis ei ole saanud teoks. Ma tahan ühtlasi paluda andestust selle eest, et ma ei ole õigustanud teie lootusi,” ütles president.

Jeltsin andis kindlalt mõista, et toetab Putinit, augustis peaministriks saanud endist KGB ohvitseri. Putinit peetakse Venemaa kõige populaarsemaks poliitikuks.

Tema kindlakäeline käitumine Tšetšeenias on südame järele paljudele kindalt rusikat vajavatele venelastele.

President Jeltsinit on viimastel kuudel tabanud korruptsioonisüüdistused. Liitlasena suudab Putin anda Jeltinile vajaliku immuniteedi. Putin on juba teadnud, et kavatseb kandideerida järgmise aasta presidendivalimistel ja lubada jätkata Jeltsini demokraatlikku turumajanduspoliitikat.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid