„Meie missioon Eestis on selge: Balti õhuruumi turvamine. Üks F-35 põhifunktsioone on integreeritud õhu- ja raketikaitse, seetõttu andis see droonivastane harjutus suurepärase võimaluse taas demonstreerida meie võimekusi sellel alal. Selle planeerimine ja elluviimine meie liitlase Eestiga kinnitab meie ühist pingutust NATO territooriumi kaitsmisel,“ ütles Ämari lennubaasis Balti õhuturvet tagava Hollandi kuningliku õhuväe kontingendi ülem kolonelleitnant Swinger.

Harjutus toimus Hollandi ja Eesti koostöös kontrollitud õhuruumis, kus fikseeritud tiivaga mehitamata õhusõidukite hävitamiseks kasutati rakette AIM-9. Harjutuse eesmärk oli kasvatada Eesti ja liitlaste oskuseid mehitamata õhusõidukite hävitamisel hävituslennukitelt.

Eesti õhuvägi kontrollis väljaõppetegevuste läbiviimist oma õhuoperatsioonide juhtimise eskadrilliga, koordineeris vajaliku õhuruumi- ja mereala eraldamise, harjutuse julgestamise ning hilisema ala koristuse.

„Tänases julgeolekuolukorras on droonid aina suuremaks ohuks nii sõja- kui rahuajal, mistõttu on selliseid harjutusi oluline läbi viia. Harjutust võib pidada edukaks, sest kõik väljaõppe-eesmärgid täideti,“ ütles Eesti õhuväe ülem brigaadikindral Toomas Susi.

Detsembri algusest on Ämari lennubaasist Balti õhuturvet taganud Hollandi kuningliku õhuväe üksus hävitajatega F-35. Nelja lennukiga üksus koosneb 90–150 õhuväelasest. Hollandi hävituslennukid on selle aja jooksul sooritanud 10 tuvastuslendu, et kontrollida Eesti õhuruumi läheduses lendavaid Venemaa Föderatsiooni lennuvahendeid.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena