Presidendi kantselei direktori Krista Zibo sõnul on Margus Kolga lisandumine presidendi meeskonda oluline samm, arvestades tema laialdast kogemust rahvusvahelistes suhetes ja organisatsioonides, ÜRO-s ja NATO-s ning julgeolekupoliitikas. „Tema panus Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks saamise protsessi ning Eesti välis- ja kaitsepoliitika kujundamisse on olnud märkimisväärne. See teeb temast riigipea meeskonda väärtusliku täienduse just praeguses keerulises julgeolekukeskkonnas,“ ütles Zibo.

„Diplomaat läheb sinna, kus riigil teda parasjagu kõige rohkem vaja on. Nüüd on selleks Kadriorg. Tahan olla selle proovikivi vääriline,“ sõnas Margus Kolga.

Margus Kolga on praegu välisministeeriumi poliitika planeerimise osakonna peadirektor. Varem on ta juhtinud Eesti kampaaniat ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks saamisel ning vedanud Eesti liitumist NATO-ga kaitseministeeriumis. Ta on töötanud Eesti alalise esindajana ÜRO juures New Yorgis (2010–2015), olnud Eesti suursaadik Rootsis (2019–2022) ning juhtinud välisministeeriumi poliitika planeerimise osakonda (2022–2025). Samuti on ta koordineerinud riigikantseleis Eesti julgeolekupoliitika aluste uuendamist.

Varem on Kolga tegutsenud Balti Kaitsekolledžis vanemteadurina ning erinevatel ametikohtadel kaitseministeeriumis, kus ta vastutas Eesti NATO-ga liitumise ettevalmistamise ja läbirääkimiste eest. Ta juhtis ka valitsuse ametkondade vahelist ekspertkomisjoni, mis koostas ja koordineeris Eesti NATO liikmelisuse aastaplaani.

Margus Kolgale on omistatud Valgetähe IV klassi teenetemärk ja kaitseministeeriumi I klassi teeneterist. Rahvusvaheliselt on teda tunnustatud Rootsi Kuningriigi Põhjatähe ordeni I klassi komandöriristiga ning Läti Vabariigi NATO-ga liitumise edendamise mälestusmedaliga.

2003. aastal mõistis toonane Tallinna linnakohus Kolga kaitseministeeriumi asekantslerina süüdi ametialases kuriteos. Teda karistati ametiseisundi kuritarvitamise, riigisaladuse avalikustamise ja dokumendi võltsimise eest kokku 48 600 krooni suuruse trahviga. Kaitsepolitsei süüdistuse järgi rikkus Kolga aastatel 1996-2002 korruptsioonivastase seadusega sätestatud toimingupiiranguid, tellides ministeeriumi jaoks vajalikke tõlketöid oma emale kuuluvast firmast OÜ Kerti.

Ministeerium tasus nimetatud ajavahemikul ettevõttele tõlketööde eest ligi miljon krooni, mis vastavalt Kerti esitatud majandusaasta aruannetele oli ka firma kogukäibeks. Kaitsepolitsei tuvastas ka, et Kolga võimaldas tõlketöid tellides kõrvaliste isikute ebaseadusliku juurdepääsu riigisaladuseks tunnistatud teabele. Kolga tunnistas end kriminaalasja eeluurimisel täielikult süüdi ja kohus lahendas tema süüasja lihtmenetluse korras.

Zibo avaldas tänu Celia Kuningas-Saagpakule, kelle töö ja pühendumus presidendi välisnõunikuna on olnud hindamatu, eriti ajal, kui Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu on seadnud Euroopa julgeoleku tõsise surve alla. „Celia on täitnud seda rolli erakordselt vastutusrikkal ajal, mil Eesti hääle ja seisukohtade jõuline esindamine rahvusvahelisel areenil on olnud kriitilise tähtsusega. Tema tugi riigipeale välispoliitilises tegevuses on aidanud tugevdada meie riigi positsioone liitlassuhetes ja rahvusvahelises julgeolekukeskkonnas,“ märkis kantselei direktor.

„Olen tänulik selle ülimalt intensiivse perioodi eest, pea 80 välisvisiiti ja rahvusvahelisi kohtumisi, koostöö president Karisega oli rikastav kogemus, aga nüüd on aeg edasi liikuda ja võtta vastu uued väljakutsed välisministeeriumis,“ lausus Celia Kuningas-Saagpakk.

Sildami ametikoht koondatakse ja enamiku tema tööülesandeid võtab üle siseosakond.

Sildam ütles, et on tänulik president Karisele ligi nelja aasta taguse ettepaneku eest töötada riigipea nõunikuna. „Siin on ülimalt professionaalne ja kokkuhoidev meeskond, kellest on muidugi kahju lahkuda. Ent positiivne on, et nüüd saan võimaluse mõnda aega keskenduda oma tervisele ning siis jätkata tööd juba mujal.“

Vabariigi Presidendi välisnõunikuna alustab 1. märtsist tööd pikaajalise diplomaatilise kogemusega Margus Kolga, kes on varasemalt esindanud Eestit ÜRO juures ning juhtinud välisministeeriumi poliitika planeerimise osakonda. Riigipea senine nõunik Celia Kuningas-Saagpakk naaseb tagasi välisteenistusse.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena