Eesti vabatahtlikud läbisid Ukraina sõjaväelastele Harkivisse abi viimiseks üle 2500 kilomeetri. Nende hulgas olid paljuaastaste kogemustega taristu-, telekommunikatsiooni ja IT valdkonna tippjuht Tõnu Grünberg, MTÜ Herojam Slava kaasasutaja Jaak Ennuste, Eesti ettevõtte KrattWorks juht Mattias Luha ja Delfi sõjakorrespondent Roman Starapopov.

Eesti vabatahtlike abi koguväärtuses 35 000 eurot anti üle Ukraina rahvuskaardi 3. operatiivbrigaadi ründeüksusele Spartan.

Teekond Harkivisse kestis veidi üle kahe ööpäeva. Ööbiti Poola piirilinnas Chełmis ja Ukrainas Poltavas. Autod anti üle Vabaduse väljakul, sümboolses kohas, millele Vene väed andsid 2022. aasta 1. märtsil raketilöögi, purustades oblasti administratsiooni hoone. Tookord hukkus vähemalt kümme inimest ja üle 20 sai vigastada.

Autode ja droonide üleandmise ajal kõlas õhuhäire. Pärast sai teatavaks, et Venemaa andis sel ajal planeerivate pommidega löögi umbes 40 kilomeetri kaugusel Harkivist asuvale Zolotšivile (hromadale) ja Turove külale.

Ukraina sõjaväelased tänasid Eestit ja rääkisid, et autosid ja droone hakatakse kasutama Zaporižžja suunal ning droonid lähevad käiku kamikaze-droonidena.

Peamine ülesanne on aidata Ukrainal sõda võita

Mattias Luha sõnul pannakse Eestis toodetud droonid kokku asjaarmastajale kättesaadavatest komponentidest. Ukraina üksused täiendavad neid lõhkelaengutega, muutes need löögidroonideks.

„Me näeme iga päev meediast videoid selliste droonide rünnakutest. Meie ülesanne on tagada nende kvaliteetne kokkupanek ja töökindlus. Samuti tugevdame me nende kaitset segamise vastu: droonid ei tööta standardsetel raadiosagedustel,“ märkis Luha.

„Meie peamine eesmärk on aidata Ukrainal sõda võita. Selliste lihtsate FPV-kamikaze-droonide ehitamine ei ole meie kui droonitootja jaoks pikaaegne prioriteet,“ ütles Luha. Ta rõhutas aga, et tagasiside otse rindelt on äärmiselt tähtis: see aitab aru saada, mis praegu töötab ja millised on droonivastaste vahendite võimalused, ning välja selgitada põhiprobleemid ja parimad lahendused.

Alates täiemahulisest sissetungist on Mattias Luha Ukrainas töövisiidil käinud üle kümne korra ja KrattWorksi töötajad kokku üle 30 korra. „Eestis ei saa me katsetada paljusid tähtsaid asju, nagu vastupidavus raadioelektroonilise võitluse vahenditele ja side ebastandardsetel sagedustel. Seetõttu tuleb korraldada neid katsetusi Ukrainas,“ selgitas Luha.

„Ukraina võitleb Eesti vabaduse eest. Kui praegu sõlmitakse vaherahu, mis jätab hõivatud territooriumid Venemaa kontrolli alla, on see Venemaa sisuline võit. Nende järgmine samm on kas Balti riigid või Moldova või mõlemad suunad korraga,“ lisas Luha.

Annetused on vähenenud

MTÜ Herojam Slava, mille on asutanud abikaasad Jaanika Merilo ja Jaak Ennuste, korraldab regulaarselt Ukraina sõjaväelaste abistamise kampaaniaid. „Just nende kaudu kogusime heategijatelt raha droonide ja autode jaoks. Peale selle on meil püsisponsorid, kes teevad iga kuu annetuse. Näiteks detsembris saatsime me rindetsooni ja Dnipro piirkonna eakatele kaks tonni jõulukinke,“ rääkis Ennuste.

MTÜ Herojam Slava nimi kõlab sarnaselt skandaalse MTÜ-ga Slava Ukraini, mida juhtis Johanna-Maria Lehtme. Ennuste tunnistas, et pärast skandaali on annetused nende MTÜ-le vähenenud. „Nüüd on annetuste kogumiseks vaja märksa rohkem pingutust. Ennuste sõnul on seda mõjutanud ka sõjaväsimus. „Paljud ei tee Herojam Slaval ja Slava Ukrainil isegi vahet,“ nentis ta.

Ennuste sõnutsi annetatakse erinevaid summasid. Mõni kümneid eurosid, aga on ka neid, kes on annetanud mitu tuhat eurot.

Jaak Ennuste selgitas, miks ta Ukrainat aktiivselt aitab. Esiteks, agressiivne Vene riik tuleb peatada. Kui Ukrainat aitaks palju rohkem inimesi ning USA, Suurbritannia, Saksamaa ja Prantsusmaa suhtuksid sellesse tõsisemalt, mõistaks Putin kiiremini, et kaotab, ja oleks valmis sõja lõpetama. Teiseks, abi hätta sattunud inimestele on lihtsalt inimlik kohus. Sajad tuhanded ei ela rinde ääres mitte seetõttu, et tahavad, vaid sellepärast, et neil ei ole võimalik lahkuda. Kui venelased nende gaasitoru purustavad, saadab Ennuste MTÜ neile gaasipliidi ja ballooni, et neil ei tuleks sooja toitu valmistada maja ees lõkkel.

Kolme aastaga alates Venemaa täiemahulisest sissetungist on MTÜ Herojam Slava andnud Ukrainale abi 635 000 euro eest.

„Järgmised võime olla meie“

Tõnu Grünbergile on see juba kolmas kord Ukrainas käia viimase nelja kuu jooksul. Esimest korda käis ta seal koos Tallinna Rotary klubi liikmetega.

„Teine kord olin ma NAFO konvois autojuht ning osalesin Kiievi lähedal Darkstari meeskonna (Ragnar Sass, Kaspar Gering ja teised) juhendajana organiseeritud boot camp’is, kus kaitsetööstuse idufirmad täiustasid oma tooteid ja esitlusi. Ja nüüd, kolmandal korral tõime me jälle autosid ja varustust,“ rääkis Grünberg.

„Ma ei saa tegevusetult pealt vaadata, kuidas mõrvarlik kurjuse impeerium oma kombitsaid laiali ajab ja vaba maailma ohustab, hävitades oma teel mitte ainult inimesi ja nende loodud infrastruktuuri, vaid ka vaba ja väärtustel põhineva ühiskonna aluseid,“ selgitas Tõnu Grünberg oma aktiivset osalemist Ukraina abistamises.

„Ühelt poolt on mul ukrainlastest lihtsalt kahju ja teiselt poolt ei tohi lasta kurjusel seda sõda võita. Kui nad võidavad, võime järgmised olla meie, kelle kodusid nad hakkavad röövima ja kelle vabadust ära võtma. Aidates Ukrainat, aitame me ka iseennast,“ ta Grünberg.

Ka tagasiteel polnud puhkust

Olles droonid sõjaväelastele üle andnud, suundusid neli eestimaalast tagasi Eestisse. Ka koduteel polnud puhkust. Sel päeval sõitis öine Harkivi-Kiievi rong. Sealjuures tuli olla istumisvagunis, kupeesid rongis ei olnud. Kiievis oli meeskonnal 12 tundi puhkust. Õnnestus veidi hotellis magada. Õhtul hakati bussiga Varssavi poole sõitma. Teekond võttis aega umbes 17 tundi.

Muide, bussis sõitis meiega koos üks eakas mees. Selgus, et ta elab Venemaa okupeeritud Luhanskis. Käis Kiievis poja matustel. Täpsemat lugu ma mehe julgeoleku kaalutlustel kahjuks rääkida ei saa.

Varssavist lendas vabatahtlike grupp Tallinna juba lennukiga. Hoolimata pingelisest reisist oli asi seda väärt, sest Ukrainat aidates aitame me ka iseennast. Kõik vabatahtlikud olid arvamusel, et jätkavad Ukraina abistamist ja sõjasündmuste kajastamist.

MTÜ-le Herojam Slava saab annetuse teha siin. Sealt saab MTÜ tegevuse kohta ka täpsemat informatsiooni.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid