Armeenia valitsus kiitis heaks EL-i astumise algatamise seaduseelnõu
(31)Armeenia valitsus kiitis tänasel istungil heaks seaduseelnõu Euroopa Liitu astumise protsessi algatamiseks, teatas Armenia News.
Armeenia välisminister Ararat Mirzojan ütles eelnõu esitledes, et see esitatakse arutamiseks parlamendile, ja tegi valitsusele ettepaneku väljendada selle kohta pooldavat seisukohta, vahendab Meduza.
Mirzojani sõnul on viimastel aastatel Armeenia ja Euroopa Liidu vahel kujunenud küllaltki intensiivsed ja dünaamilised suhted. Ta märkis, et Euroopa Liit on väljendanud Armeeniale poliitilist toetust ja valmisolekut toetada Armeenia majanduslikku vastupidavust.
Armeenia peaminister Nikol Pašinjan lisas, et seaduseelnõu ei tähenda Armeenia Euroopa Liidu liikmesust selle sõna otseses mõttes ja otsuse selles küsimuses saab vastu võtta ainult referendumil.
„Pärast seaduse vastuvõtmist peame me arutama EL-iga teekaarti, mida nemad endale ette kujutavad ja mida meie endale ette kujutame,“ ütles Pašinjan.
Septembris alustasid Armeenia ja Euroopa Liit läbirääkimisi viisavabaduse üle. Tingimuseks Armeenia kodanikele lühiajalistel reisidel viisanõude kaotamiseks nimetati Euroopa Liidus sisuliste reformide läbiviimist Armeenias peamistes valdkondades. Tähtsate küsimuste hulgas on reisidokumentide turvalisus, piiri- ja rändekontroll ja varjupaiga andmine, võitlus korruptsiooniga ning liikumisvabadusega seotud põhiõiguste järgimine.
Oktoobri keskel Euroopa Parlamendis esinedes nimetas Pašinjan Euroopa Liitu põhipartneriks, kes on viimastel aastatel toetanud Armeenia valitsuse fundamentaalseid reforme, ning teatas, et Armeenia on valmis lähenema Euroopa Liidule nii palju, kui viimane seda võimalikuks peab.
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles täna, et Armeenia võimalik astumine Euroopa Liitu on viimase suveräänne õigus, aga korraga erinevate rahvusvaheliste organisatsioonide liige olla ei saa.
„Mida tähendab liikmesus EL-is? Praegu on veel raske öelda, sest loomulikult kahe erineva organisatsiooni liige olla on hüpoteetiliselt arutades võimatu,“ ütles Peskov.
„Kindlasti on see Armeenia suveräänne õigus. Me teame, et Euraasia majandusühenduse liikmesus on kasulik,“ lisas Peskov, kelle sõnul annab Euraasia majandusühenduses olemine väga ja väga positiivseid dividende Armeenia kui riigi ja selle rahva jaoks.