Eelmisel nädalal käivitatud operatsioon Nordic Warden rakendab tehisaru, et hinnata terve rea allikate, sealhulgas laevade asukohta näitava automaatse tuvastussüsteemi (AIS) andmeid. Nende põhjal arvutatakse välja igast huvipakkuvasse piirkonda sisenevast laevast lähtuv oht.

Laevad, mis on tuvastatud Venemaa varilaevastikku kuuluvana, on süsteemi registreeritud, et neid saaks tähelepanelikult jälgida, kui need lähenevad põhilistele huvipakkuvatele piirkondadele.

Kui potentsiaalsele ohule on hinnang antud, jälgib süsteem kahtlast laeva reaalajas ja saadab kohe välja hoiatuse, mida jagatakse JEF-i riikide ja NATO liitlastega.

„Ühendkuningriik ja JEF näitavad teed meie liitlaste toetamisel, et aidata kaitsta mereinfrastruktuuri, millele me kõik toetume, potentsiaalsete ohtude eest,“ kommenteeris Suurbritannia kaitseminister John Healey. „Nordic Warden aitab kaasa kaitsele nii tahtlike sabotaažiaktide kui ka äärmise hooletuse juhtumite eest, mida me oleme näinud veealuseid kaableid kahjustavat. Rakendades tehisaru jõudu, on see Ühendkuningriigi juhitav süsteem suur innovatsioon, mis annab meile enneolematu võime jälgida suuri merealasid võrdlemisi väikeste ressurssidega, aidates meil jääda väljapoole ohtu kodus ja tugevaks välismaal.“

22 huvipakkuvat piirkonda, mille hulgas on La Manche’i väina, Põhjamere, Kattegati ja Läänemere osad, jälgitakse praegu JEF-i operatiivpeakorterist Northwoodist, kus töötab personal kõigist JEF-i riikidest.

JEF-i kuulub kümme riiki: Eesti, Holland, Island, Leedu, Läti, Norra, Rootsi, Soome, Suurbritannia ja Taani.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena