Seni tarnis maagaasi piirkonda Venemaa riiklik energiaettevõte Gazprom, kuid ettevõte lõpetas ekspordi 1. jaanuaril. Praegu ei saa Transnistria gaasi ei Venemaalt ega Moldovalt ja kohalikud võimud on keeldunud Moldova humanitaarabi pakkumistest.

Piirkonna kortermajad ja ettevõtted on jäänud kütteta ja sooja veeta. Võimud soovitasid peredel koguneda sooja saamiseks ühte tuppa ning sulgeda akende ja uste praod tekkidega, kuna temperatuurid on miinuskraadide lähedal.

Transnistria gaasitarnija Tiraspoltransgazi direktori Igor Lisetšenko allkirjastatud kirja kohaselt pakkus Moldova Moldovagaz välja, et hõlbustab gaasi ostmist Euroopa turult. Vastuses on aga kirjas, et üleminek Euroopa gaasile tähendab üleminekut stabiilsetelt Gazpromi tarnetelt palju kõrgemate ja ebastabiilsete hindadega ostudele.

„Minu arvates on erakordne, et arvestades kriisi tõsidust, kus koolid ja lasteaiad on suletud ja inimesed külmetavad oma kodudes, keelduvad Tiraspoli võimud Moldova abi vastu võtmast,“ ütles Aura Sabadus, Washingtonis asuva Euroopa Poliitikaanalüüsi Keskuse (CEPA) mitteresidendist vanemteadur.

„Selle asemel, et teha koostööd Moldova võimudega, et leida parim lahendus elanikkonna kaitsmiseks praegusel väga keerulisel ajal, eelistavad nad oodata Venemaa abi, mis võib tulla, aga ei pruugi tulla,“ lisas ta.

Eelmisel aastal ütles Moldova toonane energeetikaminister Viktor Parlicov Politicole, et Moldova ostab Transnistriast elektrit mitte oma vajaduse tõttu, vaid selleks, et hoida ära piirkonna sattumine humanitaarkriisi.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena