1. oktoobril 1924 sündinud Carter oli ühe korra president (1977 kuni 1981), seda pärast Gerald Fordi ja enne Ronald Reaganit, kellele ta valimistel kaotas. Ta lõpetas omal ajal USA mereväeakadeemia ja teenis välja mereväeleitnandi auaste. Enne presidendiks saamist oli Carter ka Georgia osariigi kuberner ja samas osariigis parlamendi liige.

Oma presidendiks oleku ajal pani demokraat Carter rõhu inimõigustele. 2002. aastal tunnustati teda Nobeli rahupreemiaga. „Pärast oma presidendiaega on Carter töötanud mitmetel mandritel, on näidanud üles pühendumust inimõigustele ja töötanud vaatlejana lugematutel valimistel üle maailma,“ seisis Nobeli komitee otsuses.

CBS vahendab, et ametlikku surma põhjust pole avaldatud. Samas on teada, et juba aastaid oli eakal Carteril probleeme tervisega. Ta käis küll haiglate vahet, aga viimasel ajal sai olla kodus, kus teda abistasid hooldajad.

Carteriga 77 aastat abielus olnud Rosalynn Carter suri mullu novembris 96aastaselt. Paari jäävad leinama nende neli last.

USA praeguse presidendi Joe Bideni sõnul iseloomustasid Carterit põhimõttekindlus, usk ja tagasihoidlikkus ning tulevane president Donald Trump teatas, et kõigil ameeriklastel on Carteri ees tänuvõlg.

„Täna kaotasid Ameerika ja maailm erakordse juhi, riigimehe ja humanitaarlase,“ öeldakse president Bideni ja esileedi Jill Bideni ühisavalduses.

„Kõigile noortele inimestele selles riigis ja kõigile, kes otsivad, mida tähendab elada eesmärgipärast ja tähendusrikast elu – head elu – uurige Jimmy Carterit, põhimõtete, usu ja tagasihoidlikkuse meest,“ lisasid nad.

„Ta näitas, et me oleme suurepärane riik, sest me oleme head inimesed – korralikud ja austusväärsed, julged ja kaastundlikud, alandlikud ja tugevad.“

Biden teatas, et leinapäev Carteri mälestuseks on 9. jaanuar. Biden andis lisaks käsu lippude langetamiseks poolde masti kõigil avalikel ja sõjaväe hoonetel 30 päevaks. Selle aja sisse langeb ka Trumpi inauguratsioon.

Trump ise kirjutas oma sotsiaalmeediakanalis Truth Social: „Väljakutsed, millega Jimmy presidendina silmitsi oli, tulid meie riigi jaoks pöördelisel ajal ja ta tegi kõik, mis tema võimuses, et parandada kõigi ameeriklaste elu. Selle eest oleme me kõik talle tänuvõlglased.“

Enne tänavuste presidendivalimiste võitu pilkas Trump Carteri ainsat ametiaega presidendina ja ütles 2019. aastal: „Ta on tore mees. Ta oli kohutav president.“

Enne seda oli Carter nimetanud Trumpi ebalegitiimseks presidendiks ja väitnud, et Trumpi aitas 2016. aastal Valgesse Majja Venemaa sekkumine.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena