Silmakliiniku juhi Krista Turmani sõnul puudutab juhtum 11. detsembril ravimiga Avastin tehtud süste. Tegemist on rutiinse protseduuriga, mis on laialdaselt kasutusel mitte ainult Eestis vaid ka mujal ning mille eest maksab Eesti Tervisekassa, selgitas Turman. Turman Silmakliinikus tehti sel kuupäeval antud ravimiga 26 patsiendile kokku 28 süsti. Kaks päeva hiljem, 13. detsembril hakkas ilmnema, et patsiendid on nakatud põletikuga. Kliinikule teadaolevalt ilmnes kaebusi 20 patsiendil, kes suunati Ida-Tallinna Keskhaiglasse ravile.
Silmakliinik on võtnud ühendust kõigi sel päeval antud protseduuril käinud patsientidega. Varasematel ja järgmistel päevadel sama ravi saanud inimestel pole kaebusi esinenud. „Oleme esimesest nakatumisest kuni tänaseni püüdnud olla oma patsientidele igakülgselt toeks ja tagada neile parim võimalik ravi,“ ütles Turman.
Põletiku tekke põhjused on selgitamisel. Turman Silmakliinik saatis näidised 11. detsembril kasutatud ravimist Ida-Tallinna Keskhaigla laborisse analüüside tegemiseks. Samuti on kliinik peatanud Avastini süstide tegemise kuni asjaolude selgumiseni.
„Täna pole teada, mis põletikupuhangu põhjustas. Palume kõigi oma patsientide ees vabandust ning kinnitame, et teeme igakülgset koostööd juhtumi põhjuste väljaselgitamisel. Kliinik teavitas viivitamatult nii Terviseametit kui Ravimiametit ning patsiendi ohutusjuhtumite andmekogu,“ lisas Turman.
Kliinikul on sõlmitud vastutuskindlustuse leping ja võimalikud kahjud hüvitab kindlustusandja PZU.
Turman Silmakliinik teeb intravitreaalseid süste alates aastast 2008, viimastel aastatel 7000 süsti aastas. Meditsiinilise kirjanduse andmetel võib silmasisese süsti tüsistusena tekkida sarnane põletik ühel juhtumil iga 2000-5000 protseduuri kohta.