Yooni sõjaseisukorra väljakuulutamine 3. detsembril oli esimene omataoline enam kui 40 aasta jooksul ning see tekitas Lõuna-Koreas poliitilise kaose ja suured protestimeeleavaldused, millel nõutakse tema tagasiastumist, vahendab Associated Press.

Koservatiivse Rahva Võimu Partei esindaja Yoon ütles, et kehtestas sõjaseisukorra hoiatusena liberaalsele opositsioonierakonnale Demokraatlikule Parteile, millel on parlamendis enamus. Yoon nimetas Demokraatlikku Parteid „koletiseks“ ja „riigivastasteks jõududeks“ ning ütles, et püüdis kasutada oma seadusandlikku jõudu, et tagandada ametnikud, kes õõnestasid valitsuse eelarve-eelnõu ja kellel on Põhja-Korea sümpaatiad.

„Ma võitlen lõpuni, et takistada jõude ja kuritegelikke rühmitusi, mis on olnud vastutavad riigi valitsuse halvamise ja riigi põhiseadusliku korra rikkumise eest, Korea Vabariigi tulevikku ohustamast,“ kuulutas Yoon.

„Opositsioon tantsib nüüd kaose mõõkade tantsu, väites, et sõjaseisukorra väljakuulutamine kujutab endast mässuakti. Aga kas see tõesti oli seda?“ küsis Yoon.

Yooni sõnul oli sõjaseisukord valitsemisakt, mis ei saa olla juurdluste objekt ega kujuta endast mässu. Ta ütles, et ligi 300 sõduri parlamendihoonesse toomine oli mõeldud korra säilitamiseks, mitte parlamendi laiali saatmiseks ega halvamiseks.

Demokraatlik Partei nimetas Yooni avaldust kiiresti „äärmuslike luulude väljenduseks“ ja „sõjakuulutuseks rahva vastu“. Demokraatliku Partei esindaja Kim Min-seok süüdistas presidenti katses õhutada paremäärmuslike jõudude rahutusi enda toetuseks. Kim ütles, et Demokraatlik Partei keskendub Yooni tagandamisele, mille üle hääletatakse taas laupäeval.

Pole selge, kuidas Yooni avaldus tema saatust mõjutab. Demokraatlikul Parteil on koos väiksemate opositsioonierakondadega parlamendis 192 kohta. Presidendi tagandamiseks vajalikust kahekolmandikulisest enamusest ehk 200 häälest on puudu kaheksa. Eelmisel laupäeval kukkus Yooni tagandamine läbi, sest Rahva Võimu Partei boikottis hääletust.

Oodatakse, et Yooni viimane kõne suurendab lõhesid Rahva Võimu Parteis. Kui erakonna esimees, Yooni kriitik Han Dong-hun nimetas erakonna kogunemisel Yooni avaldust mässu ülestunnistamiseks, siis Yoonile lojaalsed erakonna liikmed tõstsid vihaselt kära ja käskisid Hanil vait olla. Han on kutsunud erakonnakaaslasi Yooni tagandamise poolt hääletama.

Opositsiooni ja mõnede Rahva Võimu Partei liikmete sõnul oli sõjaseisukorra väljakuulutamine põhiseadusevastane ning sõdurite saatmine parlamendihoonet blokeerima kujutas endast mässu, sest põhiseadus ei anna presidendile üheski olukorras sellist õigust.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena