Hiina tootjad hakkasid Bloombergi anonüümseks jäänud allikate teatel hiljuti piirama droonide ehitamiseks vajalike komponentide müüki USA-sse ja Euroopasse.
Tegemist on eelmänguga laiematele droonikomponentide ekspordipiirangutele, mida lääne ametnikud ootavad Hiinalt uuel aastal.
Kaubandussõda on sel kuul ägenenud ning Washington on kehtestanud keelde suure ribalaiusega mälukiipide ja muude pooljuhttoodete müügile Hiinale. Vastuseks keelas Peking kahe otstarbega toodete müümise USA sõjaväele ja mitmete kõrgtehnoloogilise ja sõjalise kasutusega materjalide müümise USA ettevõtetele.
Droonikomponentide tarnepiirangud on mõjutanud nii USA kui ka Euroopa ettevõtteid, teatasid Bloombergi allikad. Hiina mootorite, akude ja kontrollerite tootjad on seadnud piirangud saadetavate toodete kogusele või tarned üldse lõpetanud.
Sanktsioonide alla on sattunud ka ettevõtted, mis on tegutsenud droonide valdkonnas aktiivselt Ukrainas.
Lääneriigid püüavad oma tarneahelate kindlustamiseks hakata ehitama ja koostama droone väljaspool Hiinat. Viimane on aga endiselt odavate komponentide tootmise keskus. Hiina kontrollib 80% drooniturust.
Paljud Ukraina droonitootjad sõltuvad odavate ja tõhusate relvade tootmisel Hiina osadest. Juulis kehtestas Hiina sõjalise otstarbega droonide ekspordikeelu ja Peking väidab, et ei anna relvi konflikti kummalegi osapoolele.
Euroopa ametnikud on öelnud, et Hiina ettevõtted arendavad Venemaa jaoks ründedroone, teatas Bloomberg juulis.
USA on sügavalt mures Hiina toetuse pärast Venemaa kaitsetööstusele ja ründedroonides kasutatavate komponentide Venemaale saatmise pärast, teatas USA välisministeeriumi sanktsioonide koordineerimise büroo juhi kohusetäitja Tom West.