Maksealgatusteenused nagu Trustly ja Brite on internetimakseid kardinaalselt muutnud
Maksealgatusteenused nagu Trustly või Zimpler on muutnud täielikult viisi, kuidas me internetis oste sooritame ja raha haldame. Kui soovid mõista, kuidas tänapäeva makselahendused töötavad ja kas need on usaldusväärsed, tasub kindlasti nende toimimismehhanismidest rohkem teada saada.
Mis on maksealgatusteenused?
Maksealgatusteenused on finantstehnoloogia lahendused, mis võimaldavad teha otsemakseid kaupmehe või teenusepakkuja kontole, ilma et oleks vaja kasutada pangakaarti või muid vahepealseid maksevahendeid. Sellised teenused põhinevad Euroopa Liidu makseteenuste direktiivil (PSD2), mis jõustus 2018. aastal ja avas ukse innovatsioonile makseturul.
Eestis hakati maksealgatusteenuseid kasutama vahetult pärast PSD2 direktiivi rakendamist, kuna meie hästi arenenud digitaalne infrastruktuur soodustas kiiret üleminekut innovaatilistele makselahendustele. Ka Eesti tarbijad ja ettevõtted on olnud uutele maksealgatusteenustele olnud avatud ning võtnud uued tehnoloogiad kiiresti käiku.
Kes on juhtivad maksealgatusteenuste pakkujad?
Trustly on üks vanimaid ja tuntumaid maksealgatusteenuse pakkujaid, mis asutati Rootsis 2008. aastal. Trustly ühendab kasutaja otse tema pangaga, võimaldades kiireid ja turvalisi makseid ilma vajaduseta luua eraldi kontot või sisestada kaardiandmeid. Trustly on laialdaselt kasutusel e-kaubanduses.
Brite on suhteliselt uus tulija, asutatud 2019. aastal. Nagu Trustly, võimaldab ka Brite pangamaksete kiiret algatamist. Brite eristub lihtsustatud kasutajakogemuse poolest – sageli piisab makse kinnitamiseks vaid mõnest klikist. Zimpler alustas oma tegevust algselt mobiilimakseteenusena, kuid on nüüdseks keskendunud eelkõige pangapõhistele maksetele. Zimpler on eriti populaarne Põhjamaades.
Kas maksealgatusteenused on turvalised?
Jah, maksealgatusteenused on turvalised. Trustly, Brite ja Zimpler kasutavad kõrgetasemelisi krüpteerimis- ja autentimismeetmeid, et tagada andmete ja raha kaitse. Lisaks sellele reguleerib kõiki kolme teenusepakkujat Rootsi finantsinspektsioon, mis on vastutav ka pankade ja teiste finantsasutuste järelevalve eest. See regulatsioon tagab, et teenused vastavad rangetele turvanõuetele ja seadusandlusele.
Kus maksealgatusteenuseid kasutatakse?
Maksealgatusteenused on levinud mitmes valdkonnas, sealhulgas e-kaubanduses, reisiteenustes ja hasartmängutööstuses. Eestis on maksealgatusteenused eriti populaarsed.
Mis on maksealgatusteenustega kaasnev kontoteabeteenus?
Lisaks maksealgatustele on PSD2 direktiiv toonud kaasa kontoteabeteenused, mis võimaldavad kolmandatel osapooltel saada juurdepääsu kasutaja pangakontole, et esitada seal olevat infot struktureeritud kujul. Sellised teenused on abiks näiteks finantsjuhtimise rakendustes või krediidianalüüsis.
Kuigi Trustly, Brite ja Zimpler keskenduvad peamiselt maksealgatustele, toimub teatud määral ka konto teabe jagamine teenusepakkujaga, näiteks e-kaubanduses. See tähendab, et e-opood saab kinnituse, et makse on edukalt sooritatud ja kasutaja konto vastab nõuetele, kuid kõik andmed edastatakse turvaliselt ja rangelt reguleeritud tingimustes.