Põltsamaal on aastate jooksul enamik suuremaid transiittänavaid läbinud uuenduskuuri, kuid nende rajamise käigus on kadunud teeservi ääristanud puudealleed ning rohealad. Kõvakattega pinnad vähendavad vihmavee imbumist maapinda, tekitades sellega suuri lompe teedele ning suurendades kuumasaarte tekkimise ohtu. Peatänaval liiklevad kohalikud elanikud ja linna külastajad kannatasid suviti kuumuse, kuiva tolmu ning tuulekoridori tõttu.

Tänu projektile sai lossihoov juurde palju erinevaid taimi, leiti sadeveele võimalus maasse imbuda ning lisati kõrghaljastust, mis hoiab õhu jahedamana ja puhtamana. Lisaks taastati haljastus Viljandi, Pajusi, Tartu ja Jõgeva maantee ääres ning Lille tänava ääres koolimaja ees kokku umbes 5,6 kilomeetri ulatuses. Projekti abil taastati Põltsamaa linna avaliku tänavaruumi ajalooline ilme ja vähendati kuumasaarte ning vihmahoogude mõjusid. Kuperjanovi tänavale istutati erinevaid puid, roose ja üle 3000 püsiku.

„Põltsamaa linna rohetaristu alleede taastamine ja uuendamine on tänaseks täiesti valmis ning lõpetatud. Tööd kulgesid plaanipäraselt, tänu KIK-i koostööle saime projektis teha ka lisalõike ning Põltsamaa elanike ja külastajate tagasiside on olnud positiivne. Tegime rohetaristu analüüsi ja tegevuskava, selle järgi ootavad uuendamist, asendamist või taastamist veel paljud meie tänavaalleed, mida pole aastaid hooldatud,“ ütleb Põltsamaa vallavalitsuse keskkonnaspetsialist Ain Valu.

„Põltsamaal naerame, et oleme juba „saritaotlejad“. Tänu sellele oli KIK-ile taotluse kirjutamine ja selle täitmine lihtne. Oleme teinud projektitaotlusi varem ja teeme edasipidigi. Hetkel on meil samuti mitu rahastust töös ja mõned taotlused hindamisel. Taotleme toetust linnaelanike elu paremaks muutmisel ikka iga võimalusel,“ räägib Valu.

KIK-i elurikkuse ja kliima valdkonna projektikoordinaator Ööle Janson rääkis, et projekti abil sai lahenduse probleem, mis tihti tähelepanuta jääb. „Põltsamaa on hea näide sellest, kuidas tee-ehituses ei arvestata tihti puude jahutava mõjuga kuumadel suvepäevadel ega rohetaristu vajalikkusega, et leevendada äkksadudest tulenevat üleujutusohtu. Euroopa Majanduspiirkonna toetused aitavad elurikkuse edendamisele kaasa ja muudavad inimeste elukeskkonda paremaks,“ sõnas Janson.

Projekti „Põltsamaa linna rohetaristu alleede taastamine ja uuendamine linnalise soojussaare leevendamiseks“ toetus oli üle 370 000 euro ning seda rahastati Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) vahenditest.

Jaga
Kommentaarid