„Gruusias on toimunud demokraatia vähikäik juba pikemat aega, mille ühed märgilisemad osad on selle aasta mais vastu võetud nn välisagentide seadus ja nn traditsioonilise perekonna kaitsmise seadus. Lisaks kuu aega tagasi toimunud valimised, mida ei saa rikkumiste arvu ja tõsiduse tõttu nimetada ei vabadeks ega õiglasteks,“ märkis Tsahkna.

Ta lisas, et eilne Gruusia võimupartei otsus oli lõplik samm ja tõestus, et nad on valetanud Gruusia rahvale, kuid ennekõike ka oma valijatele, kes lootsid ja uskusid, et Gruusia Unistuse võimu ajal liigutakse koos EL-i poole.

„80% Gruusia inimestest soovib, et nende riik ühineks Euroopa Liiduga. Oma meelsuse näitamiseks kogunesid tuhanded inimesed eile õhtul taas tänavatele. On absoluutselt vastuvõetamatu, et Gruusia võimud kasutasid meeleavaldajate vastu vägivalda, sealhulgas pipragaasi, veekahureid ja akustilisi masinaid,“ ütles Tsahkna.

Tsahkna märkis, et Euroopa Liit peatas Gruusia ühinemisprotsessi ja rahalise toetuse juba suvel, lisades võimaluse nendega jätkata, kui Gruusia otsustab naasta demokraatia teele. „Paraku otsustas Gruusia Unistus teisiti. Eesti on vähendanud kõrgetasemelisi kontakte Gruusiaga ning peatanud arengukoostöö toetamise nende projektide puhul, mis on seotud Gruusia valitsusega, kuid jätkame kodanikuühiskonna toetamist.“

Välisministri sõnul peaks see, kuidas Gruusia võimud käituvad oma rahvaga ja hävitavad demokraatiat, saama ka vastuse Euroopa Liidult.

Gruusia presidendi sõnul kuulutas valitsus sõja oma rahva vastu

Gruusia pealinnas Thbilisis toimusid rahutused, sest valitsev erakond Gruusia Unistus teatas Euroopa Liiduga liitumise läbirääkimiste edasilükkamisest 2028. aastani.

Meduza vahendab väljaannet Paper Kartuli, mille teatel oli politsei meeleavaldajad lõplikult laiali ajanud täna hommikuks ja puhastanud Rustaveli prospekti parlamendihoone piirkonnas.

Ajakirjanikud teatasid kannatanutest. Ajakirjanik Zurab Džavahhadze sõnul lasti ühele meeleavaldajate juhile Elene Hoštariale gaasi silma. Nana Malašhial lõid politseinikud nina puruks. Väljaanne Publika teatas, et nende ajakirjanik Aleksandre Khešelašvili peksti läbi.

Gruusia siseministeeriumi andmetel vahistati meeleavalduste käigus 43 inimest, keda süüdistatakse politseile allumatuses ja pisihuligaansuses. Siseministeeriumi teatel sai kannatada 32 politseinikku, kellest 13 vajas kirurgilist sekkumist.

Politsei kasutas meeleavaldajate laialiajamiseks veekahurit ning pipra- ja pisargaasi. Maskides mehed püüdsid tungida parlamendihoonesse. Politseinikke loobiti ilutulestikuvahenditega ning karjuti sõnu „venelased“ ja „orjad“.

Gruusia Euroopa-meelne president Salome Zurabišvili süüdistas valitsust sõja kuulutamises oma rahva vastu ja küsis märulipolitseinikelt, kas nad teenivad Gruusiat või Venemaad.

„Täna on märkimisväärne hetk või pigem põhiseadusliku riigipöörde lõpuleviimine, mis on toimunud mitu nädalat,“ ütles Zurabišvili koos opositsiooniliidritega antud pressikonverentsil. „Täna kuulutas see olematu ja õigusvastane valitsus sõja oma rahva vastu.“ Zurabišvili nimetas ennast riigi ainsaks legitiimseks esindajaks.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena