BBC: Venemaa on andnud sanktsioone rikkudes Põhja-Koreale miljon barrelit naftat
(79)Venemaa on andnud Põhja-Koreale alates tänavu märtsist hinnanguliselt miljon barrelit naftat, selgub Suurbritannias baseeruva mittetulundusliku uurimisorganisatsiooni Open Source Centre satelliidifotode analüüsist.
Nafta on tasu Põhja-Korea Venemaale Ukraina vastu kasutamiseks antud relvade ja sõdurite eest, ütlesid juhtivad eksperdid ja Suurbritannia välisminister David Lammy BBC-le.
Need naftatarned rikuvad ÜRO sanktsioone.
Satelliidifotod näitavad enam kui tosinat erinevat Põhja-Korea naftatankerit saabumas Venemaa Kaug-Ida naftaterminali kokku 43 korral viimase kaheksa kuu jooksul.
Teised fotod, mis on tehtud laevadest merel, näitavad, et tankerid saabusid ilmselt tühjana ja lahkusid pea täislastis.
Põhja-Korea on ainus riik maailmas, millel ei ole lubatud osta naftat avatud turult. ÜRO sanktsioonide järgi võib Põhja-Korea saada 500 000 barrelit rafineeritud naftat aastas, mis on kaugelt alla vajaduse.
„Kui Kim Jong-un annab Vladimir Putinile päästerõnga sõja jätkamiseks, siis Venemaa annab Põhja-Koreale vaikselt oma päästerõnga,“ ütles Joe Byrne Open Source Centre’ist. „See pidev naftavoog annab Põhja-Koreale sellise stabiilsuse taseme, mida tal pole olnud alates nende sanktsioonide kehtestamisest.“
„Et jätkata sõdimist Ukrainas, on Venemaa muutunud üha sõltuvamaks Põhja-Koreast sõdurite ja relvade näol vastutasuks nafta eest,“ ütles Lammy BBC-le. Tema sõnul on sellel otsene mõju julgeolekule Korea poolsaarel, Euroopas ning India ja Vaikse ookeani piirkonnas.
Kui enamik põhjakorealasi toetub igapäevaelus kivisöele, on nafta hädavajalik sõjaväe jaoks.
Põhja-Korea tarbib aastas üheksa miljonit barrelit, mis tähendab, et riik on sunnitud ostma naftat ebaseaduslikult kuritegelikelt võrgustikelt.
„Nüüd saab Kim Jong-un naftat otse, see on tõenäoliselt parema kvaliteediga ja on võimalik, et ta saab seda tasuta, quid pro quo’na laskemoona eest. Mis saaks olla sellest parem?“ ütles Lõuna-Korea luureteenistusega seotud rahvusliku julgeoleku strateegia instituudi vanemteadur Go Myong-hyun. „Miljon barrelit ei ole sellise suure naftatootja nagu Venemaa jaoks midagi ära anda, aga see on oluline kogus Põhja-Korea jaoks saada.“