Neli korda BAFTA filmiauhinnale nomineeritud Blast Theory on koos meeskonna, Lanzadera Filmi ja Eesti näitlejate Sergo Varese, Katariina Undi ning Jarmo Rehaga koostöös loonud lühifilmi spetsiaalselt Tartu 2024 programmi.

„Tabamata kõla“ ehk inglise keeles „The Unstruck Sound“ on vastus düstoopilisele ulmele ja tulevikuhirmudele ning küsib, kuidas jääda ellu kliimakatastroofis ja milliseid väärtuseid peab selleks hoidma. Film näitab, kuidas inimesed kohanevad uute ohtudega ja leiavad oma unikaalsed ellujäämisviisid.

„Film vaatab läbi ulmenarratiivi julgelt tulevikku. On väga intrigeeriv, et kunstikollektiiv lõi filmi just kohaliku folkloori pealt, olles vestelnud mitmete noorte ja vanade lõunaeestlastega,“ rääkis Tartu 2024 loovjuht Kati Torp.

Projekt ammutas inspiratsiooni tänapäeva eestlaste mälestustest, et leida sealt vihjeid tulevikule. 2023. aastal töötas Blast Theory Tartu piirkonna noortega. Intervjueeriti vanemaid inimesi, kes mäletasid elu 1974. aastal. Millise õppetunni võiksime vaadates tagasi 50 aasta tagusesse aega, mida iseloomustasid kommunism ja naftakriisid, kaasa võtta tulevikku, 2074. aastasse?

„Elu oli tol ajal sügavalt kollektiivne, jagamisel põhinev elukorraldus hõlmas nii eluaset, transporti kui ka tööd,“ rääkis Blast Theory üks asutaja Matt Adams. „Intervjueeritavate lood isiklike soovide ja kollektiivse vastutuse tasakaalust tõstsid selle esile olulise teemana stsenaariumis ning üks eriti silmapaistev lugu sai filmi keskseks ideeks.“ Film räägib kogukonnast, kes jääb ellu eriskummalise aianduse abil ja tugevate sotsiaalsete sidemete toel.

Filmivõtted toimusid külma sõja ajal kasutatud pommitajate lennuväljal, Tartu botaanikaaias ja mahajäetud raudteel. Kunstnikud töötasid koos VFX-superviisori Egert Kanepiga, et luua elav kujutluspilt tulevikust.

Neli korda BAFTA auhinnale nomineeritud Blast Theory on rahvusvaheliselt tunnustatud kunstirühmitus, mis kasutab interaktiivset meediat. Nad on esinenud Tate Britainis, Sydney Kaasaegse Kunsti Muuseumis, Tokyo ICC-s, Sundance’i filmifestivalil, Veneetsia biennaalil ja Kuninglikus Ooperimajas. Rühmitus on võitnud Prix Ars Electronica kuldse Nica auhinna interaktiivse kunsti kategoorias ja Nam June Paik Arts Centeri auhinna.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena