Lähis-Idas pingelisemaks muutuvast konfliktist kõneldes pidas president Karis tähtsaks Egiptuse rolli ja tegevust rahuvahendajana. „Selle kriisi lahendamine on oluline mitte ainult piirkonna, vaid kogu maailma rahu ja julgeoleku jaoks. Konflikti ei tohi lasta eskaleeruda laiaulatuslikuks piirkondlikuks sõjaks või millekski enamaks,“ lausus Eesti riigipea.

Eesti ja Egiptuse presidendid rääkisid halvenevast humanitaarolukorrast Gazas ja ÜRO Palestiina põgenike ameti (UNRWA) töö olulisusest sealt pärit põgenike abistamisel kogu piirkonnas. President Karis rõhutas vajadust jõuda kiiresti relvarahuni, suurendada humanitaarabi kättesaadavust hädasolijatele ning pidas murettekitavaks UNRWA töö takistamist humanitaarabi andmisel inimestele Gazas. „Abiorganisatsiooni tegevuse keelamine võtab Gazas konflikti tagajärjel kannatavatelt tsiviilelanikelt humanitaarabi, ka toe koolihariduse korraldamisele,“ sõnas president Karis.

Vastates ÜRO hädaabikutsele suurendas Eesti 2024. aastal oma toetust humanitaarorganisatsioonidele nagu UNRWA, UNICEF ja Maailma Toiduprogramm.

Kaks riigipead kõnelesid Venemaa sõjast Ukraina vastu. President Karis rõhutas rahvusvahelise kogukonna tugeva toetuse vajadust Ukrainale, et sundida Venemaad agressioonisõda lõpetama. Samuti kutsus ta Egiptust toetama Ukraina pakutud rahuvalemit, mis põhineb ÜRO põhikirjal.

Egiptus on president Karise sõnul Euroopa Liidule ja NATOle oluline Euroopa lõunanaabruspartner. „Need partnerlussuhted pakuvad tugeva aluse koostööks kaubanduses, julgeolekus ja piirkondliku stabiilsuse loomises,“ sõnas Eesti riigipea. Samuti on tema sõnul Egiptusel oluline roll Aafrikast Euroopasse saabuva ebaseadusliku rände pidurdamisel.

Eestit ja Egiptust ühendab president Karise sõnul tahe tihendada majanduskoostööd. „Selleks on visiidile kaasatud Eesti ettevõtjate delegatsioon, otsimaks uusi koostöövõimalusi. Mõned Eesti ettevõtted tegutsevad juba Egiptuse turul, näiteks kaevandamise ning liikuvusteenuste sektoris,“ ütles ta.

Veel märkis riigipea Eesti ja Egiptuse koostöövõimalusi hariduses, näiteks ülikoolide vahel ning nimetas Egiptust endiselt populaarse sihtkohana Eesti puhkajate jaoks.

President Karis kohtus Kairos veel Aleksandria Paavsti ja Püha Markuse Tooli Patriarhi Tawadros II ning Suurimaami Ahmed El-Tayebiga, samuti külastas ta Amr ibn al-Asi mošeed. Riigipea tervitas Egiptuse poliitilise- ja ettevõtlusringkondade esindajaid Eesti aukonsuli Motaz Raslani vastuvõtul.

Eesti riigipeaga on Kairos visiidil kaasas ettevõtted IT, kaitsetööstuse, tervisetoodete, finantstehnoloogia, energia, kaevanduse ning ehitus- ja inseneriteenuste sektorist: Eesti Energia, Admiral Markets Group, Norvita, Scandinavian Exports, Bolt, Aton Resources, Ecomatic ja Go Group.

Teda saatvasse ametlikku delegatsiooni kuuluvad Kaitseinvesteeringute Keskuse direktor Magnus-Valdemar Saar ning Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majanduse ja innovatsiooni asekantsler Sandra Särav-Tammus.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena