Pühapäeval tegi Prantsusmaa presidendi büroo avalduse pingete maandamiseks ja väljendas Netanyahu sõnavõtu üle kahetsust.

Arvamuste vahetus sai alguse Macroni laupäeval avaldatud intervjuuga raadiole France Inter, kus ta ütles, et lääneriikide prioriteet peaks olema Lähis-Idas vaherahu saavutamine ja selleks tuleks lõpetada Iisraeli-Gaza sõja jaoks relvade tarnimine. Ta lisas, et Prantsusmaa praegu Iisraelile relvi ei tarni. „Mul on tunne, et meid ei kuulata ja minu arvates on see viga, sealhulgas Iisraeli julgeoleku jaoks,“ ütles Macron. Septembris teatas ka Ühendkuningriik, et lõpetab osade relvade tarned Iisraeli.

Samuti kritiseeris Macron Iisraeli invasiooni Liibanonis ning ütles, et prioriteet peaks olema eskalatsiooni vältimine. „Liibanoni rahvast ei tohi järgmisena ohverdada, Liibanonist ei tohi saada järjekordne Gaza,“ lisas ta.

Netanyahu nimetas Macroni sõnu häbiväärseks. „Ajal, kui Iisrael võitleb Iraani juhitud barbaarsuse jõudduega, peaksid kõik tsiviliseeritud riigid seisma kindlalt Iisraeli kõrval,“ ütles Netanyahu. „Ometi kutsuvad president Macron ja teised lääneriigid üles Iisraeli-vastasele relvaembargole. Häbi neile! Iisrael võidab koos teiega või ilma teieta.“

Macroni avaldust tervitas Gaza rahukõneluste vahendajariik Katar, kelle valitsus nimetas seda vajalikuks sammuks rahu suunas. Samuti tunnustas relvaembargo ettepanekut Iisraeli naaberriik Jordaania.

Pühapäeval tehtud avalduses ütles Macroni büroo, et Prantsusmaa on Iisrael kindel sõber ning et Netanyahu avaldus oli ülepingutatud ning ei kirjeldanud riikide tegelikke suhteid. Presidendipalee lisas, et Prantsusmaa ei kavatse lubada Iraani ega selle liitlaste rünnakuid Iisraeli vastu. Macroni büroo kordas, et president peab eskalatsiooni lõpetamist hädavajalikuks ja selleks on vaja relvarahu nii Gazas kui Liibanonis.

Aprillis oli Prantsusmaa üks riikidest, kes aitas Iisraelil tõrjuda Iraani raketi- ja droonirünnakut.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena