„Venemaa terroriseerib tsiviilelanikke kõikjal Ukrainas, jättes nad ilma elektrist, soojusest ja rahulikust unest. See pole mitte ainult sõjakuritegu, vaid inimsusevastane kuritegu,“ ütles president Alar Karis pärast tutvumist Kiievi oblastis asuva soojuselektrijaamaga, mis sai aprillis Vene tiibrakettide tabamuse ja hävis selle tagajärjel täielikult.

President Karise sõnul vajab Ukraina sõja võitmiseks nii ründerelvi, et rünnata edukalt sõjalisi sihtmärke juba sügaval Venemaa territooriumil, kui ka õhutõrjet, et teha kahjutuks Venemaalt välja lastud raketid ja droonid.

„Peame jätkama Ukraina väejuhtide soovitud relvade tarnimist ja tühistama kõik piirangud nende relvade kasutamisele,“ ütles Eesti riigipea Jalta Euroopa strateegiafoorumil (YES) peetud kõnes. „Igasugused piirangud on kunstlikud ja sisutühjad. Need sunnivad Ukrainat võitlema üks käsi kinniseotuna olukorras, kus võitlus agressoriga on niigi ebavõrdne. Ukraina maksab nende piirangute eest iga päev kaotatud inimeludega,“ lisas Karis.

Venemaa jätkab Karise sõnul sihipäraselt Ukraina elektritootmisvõimsuste hävitamist, suuremates Ukraina linnades toimuvad tema sõnul juba praegu ulatuslikud eletrikatkestused. „Talve lähenemisel muutub olukord Ukraina elektrivarustusega üha kriitilisemaks, kuid me saame aidata Ukrainal valmistuda eelolevaks talveks,“ sõnas ta.

Riigipea sõnul on Eesti koos energiaettevõtetega alates täiemahulise sõja algusest Ukrainasse saatnud erinevaid energiaseadmeid - generaatoreid, voolu- ja pingetransformaatoreid, lüliteid, isolaatoreid, ülepingekaitseid, kaitselüliteid ja muud, et taastada ja asendada rünnakute käigus hävinud energiataristut. Praegu valmistab Eesti ette 200 MW suuruse energiaploki tarnimist, mis suudab varustada elektriga 150 000 inimest.

Eesti riigipea esines kõnega Jalta Euroopa strateegiafoorumil (YES), kohtus selle veerel Ukraina Noorte Foorumil osalejatega ning osales Müncheni Julgeolekukonverentsi ümarlaual.

Jaga
Kommentaarid