Poolteist kuud tagasi ilmus Facebooki postitus selle kohta, kuidas jurist Andrei Vesterinenil läks korda jõuda kohtus 80-eurose trahvi tühistamiseni, mis määrati Facebooki avapildil Vene lipu ja Georgi lindi kasutamise eest. See lugu hakkas kiiresti levima erinevates Facebooki venekeelsetes gruppides, kus kommenteerijad selle vaimustusetormiga vastu võtsid. Selliste kasutajate meelest läks Vesterinenil korda Eesti õigussüsteemile „ära teha“.

„Mina, Konstantin, olen Venemaa kodanik, olen sündinud ja elan Eestis. Mul on kaks kodumaad - Venemaa ja Eesti. Minu unistuseks on rahu nende riikide vahel, ma austan mõlema kultuuri ja traditsioone. Ma ei toeta sõda, kuid ma usun õigusesse kasutada selle riigi lippu, mille kodanik ma olen,“ lõpetab oma postituse kasutaja nimega Konstantin Olegovitš [Gorlov].

Konstantini postitus trahvi tühistamisest.

Konstantin Gorlovile tehti trahvi Vene Föderatsiooni sümboolika - Vene riigilipu ja Georgi lindi - kasutamise eest tema Facebooki avapildil. „Inspektor Sergei Dõmša närvitseb, kohtunik Parts osutab igale puudujäägile, kuid meie Andreiga naerame ja tunneme võidu eelmaitset,“ kirjeldab Gorlov protsessi.

Nähes protsessuaalseid rikkumisi, ei pööranud kohus trahvi põhjusele -agressorriigi sümboolika kasutamisele- tähelepanu.

Seaduse ja korra jumalanna Themis on teatavasti pime: nähes protsessuaalseid rikkumisi, ei pööranud kohus trahvi põhjusele - agressorriigi sümboolika kasutamisele - tähelepanu, tühistas trahvi ja kohustas Eesti politseid hüvitama Gorlovile protsessi käigus tehtud kulutused 450 euro ulatuses.

„Kas vaja on karistada kõiki, kes Punaarmee aastapäeva tähistavad?“

„Me lõime pretsedendi! Inspektor Sergei Dõmšalil, kes esindas kohtus politseid, polnud ei tõestusbaasi ega argumentatsiooni, protokollis olid vead sees. Politseiinspektor arvas, et minu klient, kes avaldas sotsiaalmeedias õnnitlused 23. veebruaril (Venemaal isamaa kaitsjate päev ja Punaarmee asutamise aastapäev -toim.) ning 9. mail, aga kasutas ka Venemaa riigilippu oma avapildil, justkui avaldades nii toetust Venemaa tegevusele Ukrainas. Vene riigilipu kasutamine ei ole ebaseaduslik, mõistagi tingimusel, et seda ei eksponeerita Venemaa agressiivse poliitika toetamiseks.“

„Kui politsei teinuks oma tööd professionaalselt, siis seda kohtuasja poleks olnud,“ räägib Vesterinen. „Kohtunik Parts on väga range ning kui ta hakkas selle asjaga tegelema kohtuistungite käigus (neid oli kaks -toim.), siis esimesel istungil andis ta Dõmšale aega protsessuaalsete puudujääkide kõrvaldamiseks. Dõmša seda tegi. Teisel istungil küsis ta Dõmša käest, kas vaja on trahvida kõiki venekeelseid ja Venemaa kodanikke, kes 23. veebruari tähistavad. Sergei Dõmša sattus segadusse ega suutnud sellele vastata,“ jätkab jurist.

Kommenteerijad võtsid uudise trahvi tühistamise kohta hästi vastu.

Inna Toater, kes juhib Põhja prefektuuri Ida-Harju politseijaoskonna menetlusosakonda, ei nõustu Vesterineniga. Ta rõhutab, et selle otsusega pole pretsedenti sündinud, kuna kohus tühistas trahvi protsessuaalsete vigade tõttu: uurija Dõmša ajas otsusel kuupäevad segi. Tema sõnul politsei otsust edasi ei kaeba. Kohus leidis ka, et sotsiaalmeediavõrgustikest võetud tekstid oleks tulnud politseil protsessidokumentides tõlkida riigikeelde.

„Seadus jääb jõusse: agressori sümboolika, sealhulgas Nõukogude Liidu lipp, Vene lipud, sõjaline sümboolika, sõjaväevormid, Z-sümbolid, Georgi lindid ja muu sarnane, on keelatud ning seda ei tohi kanda ega kasutada. Me reageerime rikkumistele ühtemoodi nii linnaruumis kui ka veebikeskonnas,“ selgitas Toater.

Vesterinen tunnistab, et Gorloviga on nad sõbrad juba peaaegu 20 aastat ning ta ei saanud teda hätta jätta. Aastal 2018 pildistasid nad koos näiteks Eesti riigi juubeliaasta plakati taustal hoides käes Venemaa lippu kirjaga „Edasi Venemaa!“, millel on veel ka tige karu pärani lõugadega. Ka Vesterinen ise on fotol riides Vene lipuvärvides ja tema rinnal on kahepäine kotkas. Pilt ise on tehtud 2018. aasta jalgpalli MM-i ajal Vabaduse väljakul.

Andrei ja Konstantin 2018. aastal Vene lipuga elamas kaasa Vene jalgpallikoondisele.

„Konstantin on tugev kutt, harrastab tõsiselt sporti, propageerib traditsioonilisi väärtuseid. On suitsetamise ja alkoholi tarvitamise vastu. Tal on spordiklubi Ratibor, ma olen sponsorina aidanud võistlustel käia. Ta toetab perekonnaväärtusi, talle meeldib ajalugu ja Rus’i (muistsete slaavlaste-toim.) tavad. Minu jaoks on see, millega ta tegeleb, sümpaatne!“

Muide, Vesterinenile kuuluv ettevõte pakub võlgnike väljatõstmise teenust, mida nimetatakse „Konstantini teenuseks“. Kuid küsimusele, kas Gorlov aitab teda tema töös, Vesterinen vastata ei tahtnud: naeris ja ütles, et ei saa detaile avada. Samas on juristi enda avaldatud videotes näha kaadri tagant suure mehe varju, kelle hääl sarnaneb Gorlovi ehk loo kangelase omaga.

Vesterinenile kuuluv ettevõte pakub võlgnike väljatõstmise teenust, mida nimetatakse „Konstantini teenuseks“. Kuid küsimusele, kas Konstantin aitab teda tema töös, Vesterinen vastata ei tahtnud.

Gorlov selgitab vestluse käigus ajakirjanikule, et kaebas trahvi edasi, kuna tema ei saa aru, milles rikkumine seisneb. „Avapildi Georgi lindiga panin ma 2021. aastal, kui Nõukogude sümboolika ei olnud veel keelatud. Sain aru, et olukord on absurdne ning ma pean oma õiguste eest seisma,“ selgitab ta. Ja lisab: „Ma arvasin, et mind ei kohelda erapooletult, sest politsei jaoks mõjun ma ärritavalt: olen Venemaa kodanik, mul on relvaluba ja võiksin kujutada ohtu Eesti ühiskonna jaoks. Kuid ma pole ohtlik!“

Ma arvasin, et mind ei kohelda erapooletult, sest politsei jaoks mõjun ma ärritavalt: olen Venemaa kodanik, mul on relvaluba ja võiksin kujutada ohtu Eesti ühiskonna jaoks. Kuid ma pole ohtlik!

„Need, kes sellise olukorraga (trahviga Vene ja Nõukogude sümboolika kasutamise eest-toim.) kokku puutuvad, soovitan ma meeles pidada, millises riigis me elame ja, millist poliitikat ajab selle riigi valitsus. Pole vaja neid liiga palju provotseerida, kui me tahame Eestis edasi elada. Venemaa patriootidel on targem vaikida, et mitte endale probleeme kaela saada, nagu juhtus minuga. Need, kes tahavad värvida küüsi Vene lipu värvidesse, tasub värvid omavahel ära vahetada nii, et see poleks Vene, vaid Hollandi lipp ning kohus ei saaks näha selles rikkumist,“ räägib Gorlov.

Oma lehel kirjutab Konstantin, et on õppinud Vene õhudessantvägede Rjazani kõrgemas koolis.

Oma Facebooki lehel on Gorlov märkinud, et õppis Rjazani kõrgemas õhudessantvägede koolis. Ka on ta avaldanud foto, millel kannab kehakaamerat ja vesti ning kus ta kirjutab saatva tekstina „Rosgvardija tegevuses!“ Pildi all kommentaarides väidab, et töötas Krasnodari linnas kiirreageerimisgrupis. Selle kohta kas ja kus ta tegelikult teeninud on, andmeid pole. Gorlovi pilt on üks esimesi, mille annab välja otsingumootor, kui otsida turvafirmat K Security. See ettevõte pakub teenuseid ka Tallinna linnale ja võib oletada, et Rosgvardijaga sellel Facebookis avaldatud pildil siiski pole ja Gorlov on lihtsalt oma tööriietes.

„Rosgvardija tegevuses!“ Pildi all kommentaarides väidab, et töötas Krasnodari linnas kiirreageerimisgrupis. Selle kohta kas ja kus ta tegelikult teeninud on, andmeid pole. Konstantin soovitab ise oma sotsiaalmeedias kirjutatusse huumoriga suhtuda.

9. mail 2018 tehtud fotol poseerib Gorlov Narvas sinise õhudessantväelase sinise baretiga, millel on Nõukogude sirp ja vasar ning Vene lipp. Fotot saadab Gorlovi kommentaar: „Kus need pagana natolased on, p***e?“

Teisel foto juures, mis on tehtud 9. mail 2018 Narva tankil, lubab mees Eesti uuesti ära okupeerida. Väikesel poisil, kes seisab Gorlovi kõrval, on käes punalipp kirjaga „Berliini peale!“

2023. aastal avaldas ta Facebookis pildi, mis on tehtud Tartu raekojaplatsil: neli paljaks raseeritud peadega meest, kes kannavad spordiriideid, seisavad seljaga pildistaja suunas. „Skinheadide pealikute kogunemine Tartus“, kirjutab pildi juures Gorlov, kes on pildil seisvatest meestest vasakult teine.

„Skinheadide pealikute kogunemine Tartus“, kirjutab pildi juures Konstantin, kes on pildil seisvatest meestest vasakult teine. Oma sotsiaalmeedia postituste kohta ütleb ta ise, et need on tehtud huumori ja irooniaga.

Vastuseks ajakirjaniku küsimusele selle kohta, kuidas ta suhtub Vene kodanike relvalubade tühistamisesse Eestis, vastab Gorlov avameelselt, et seni pole neilt keegi relvi veel ära korjanud. „Relva ei ole mult seni mitte keegi ära võtnud, sellele vaatamata, et seadusega keelati Vene kodanikel relvaomamine ära. Kui oli kohus, siis mul oli teine jurist, mitte Andrei. Ma kahetsen seda praegu. See oli endine KAPO töötaja, kes ei kaitsenud minu huve, vaid mängis politseinikega kokku. Mul on Venemaa kodanikest sõbrad, kellelt ka seni keegi pole relvi ära võtnud. See tõttu on mul kavas oma õigust relva omada kavas kohtus kaitsta.“

Relva ei ole mult seni mitte keegi ära võtnud, sellele vaatamata, et seadusega keelati Vene kodanikel relvaomamine ära.

Gorlov märgib, et ta ei toeta sõda Ukrainas, kuid venelased ja ukrainlased on tema sõnul üks rahvas. „Ma ei toeta normaalse inimese ja kodanikuna sõda! Sõda toetavad ainult need, kes on sellest huvitatud ja, kes tänu sellele teenivad raha. Minu jaoks on see tragöödia, kui sõda käib slaavi rahvaste, venelaste ja ukrainlaste vahel, kes minu jaoks on sama rahvas,“ sõnab ta. 13. mail 2024 toimunud kohtuistungi protokollis, mille andis toimetusele üle Vesterinen, vastab Gorlov oma kaitsja ehk Vesterineni küsimusele, rõhutades, et tema suhtumine sõtta on „kategooriliselt negatiivne, kuna ta ei tee vahet Vene ja Ukraina rahvaste vahel.“ Ühe Facebooki postituse kommentaaris kirjutab ta: „Ukrainas edendati natsismi ja russofoobiat, nagu praegu teevad poliitikud meie juures.“

Väljavõte kohtuistungi protokollist.

Ainult Ukrainaga see asi ei piirdu: Gorlovi meelest vohavad ka Eestis natsism ja russofoobia. „Sõda toetavad need, kes Ukrainale relvi saadavad ja selles on Eesti esimeste hulgas, sest Eestile on see konflikt kasulik. Selle idee lavastajad, stsenaristid ja autorid istuvad ookeani taga ning rõõmustavad, vaadates, kuidas slaavlased teineteist tapavad. Ütle mulle, millist kasu saab Putin sõjast?“ Oma vestluskaaslasele esitab ta ka küsimuse: „Keda hakkad sina tulistama, kui Eesti ikkagi provotseerib Venemaa sissetungi?“

Vestluses ajakirjanikuga räägib Gorlov, et seob oma edasist elu küll Eestiga, kuid Eestis ei ole kõik korras. „Siin on selline asi, nagu russofoobia. Venelastesse, venekeelsetesse ning Venemaasse ja tema poliitikasse on kallutatud suhtumine. See on ebameeldiv ja ma loodan, et see on ajutine nähtus. Kuid kui me tahame Eestis edasi elada, siis tuleb pingutada, et oma peas midagi muuta, tuleb vähem lobiseda ning ei maksa kirjutada ärritavaid postitusi. Veidi imelik on, et kõik peab olema eesti keeles, kui meie maal on 40% venekeelseid ja see, et pole teist riigikeelt. Ning vene keelt surutakse igati alla. Oleks õige kui vene keel tehtaks Eestis teiseks riigikeeleks ja kõigil oleks Eestis mugav. Miks on vaja ehitada Eesti riigi poliitika vihkamisele, kui selle saab rajada armastusele? See konflikt on kellegi jaoks kasulik,“ teeb ta järelduse.

„Toetan Venemaad, Valgevenet ja Ukrainat - need on meie maad!“

Jaanuaris 2022. aastal, vahetult enne Venemaa sissetungi algust, korraldas poliitik Tarmo Kruusimäe koos kaaslastega Venemaa saatkonna ees Pikal tänaval piketi, et avaldada toetust Ukrainale ja näidata vastuseisu Venemaa agressioonile Ukrainas. Gorlovi filmitud videos hüüab Kruusimäe inglise ja vene keeles loosungeid „Euroopa ärka üles!“ ja „Putin välja Donbassist!“ Gorlov otsustas seda aktsiooni filmida ja alustab klippi sõnadega: „Vot, klounid esinevad.“ Gorlov küsib Kruusimäelt, miks tal on punamust lipp, millele Kruusimäe vastab, et see on Ukraina Ülestõusuarmee (1940ndatel-1950ndatel Nõukogude okupatsioonivõimude vastu võidelnud partisanid-toim.) lipp ja küsib vastu, kelle poolt on teda filmiv Gorlov. „Toetan Venemaad, Valgevenet ja Ukrainat - need on meie slaavi maad!“ vastab Gorlov ja küsib Kruusimäelt, miks neil Eesti lippu pole, ehkki Kruusimäe kõrval seisja hoiab enda käes ka Eesti lippu. Filmimise lõpetab Gorlov sellise fraasiga: „Vot, sellised värdjad!“

Video kommentaarides selgitab ta oma sõpradele toimunut: „Need Eesti prostituudid karjuvad Putini kohta, et ta Donbassist lahkuks ja Ukrainale kallale ei tungiks.“ Sõpradele lisab ta veel ka, et kui samas poleks politseipatrulli olnud, siis oleks ta Kruusimäe käest „punamusta kaltsu“ trofeeks ära võtnud.

Kui üks tema Facebooki jälgija küsis, kelle oma Krimm on, keeldus Gorlov vastamast, märkides, et „ta tõmmataks paragrahvi alla“. Samas on ta oma Facebooki üles pannud fotosid ja videoid Venemaa poolt okupeeritud Krimmist 2022. aasta juunist ja juulist ehk juba ajal kui okupeeritud poolsaart kasutati tugialana Ukraina-vastase sõja pidamisel. Ise kirjutas Gorlov selle käigu kohta, et reis õnnestus ning Krimmis olevat õhk puhas.

„Katkestasin need ajutiselt, et KAPO kinni ei hakkaks“

Rääkides spordiklubist Ratibor, mille asutaja ta on, muutub Gorlov elavaks: „Olen õpetanud poisse ja tüdrukuid alates 13. eluaastast, samuti olen trenni võtnud nooremaid lapsi. Töötan tasuta, omaalgatuslikult ega võta lastelt ega nende vanematelt raha. See pole töö, vaid hobi, kogu mu pere tegeleb spordiga.“

Spordiklubi Ratibor asub Põhja-Tallinnas aadressil Kaera 21 endises lasteaia hoones, kus praegu asuvad erinevad rahvus- ja kultuuriseltsid, kes kuuluvad seltside ühendusse Lüüra, mida omal ajal juhtis Keskerakonna juhi Mihhail Kõlvarti ema Lidia Kõlvart. Gorlov sõnab, et tal on Mihhailiga head suhted ja tänu sellele ei pea nad pinna eest linnale üüri maksma. „Ma ei maksa ruumide eest, mul on hea kokkulepe. 2000ndate algul mul olid igasugu kriminaalasjad ja mulle määrati ühiskondlikku tööd sellesse hoonesse, selleks ajaks oli linn selle Kõlvartile (Lidia Kõlvartile-toim.) välja üürinud. See on endine lasteaed, praegu on seal erinevate rahvusvähemuste seltsid. Ma sain nende juhatusega sõbraks ja küsisin luba seal trenni teha. Lubasin, et sügisel koristan lehti ja talvel lükkan lund. Mulle anti luba. Ma meeldisin neile ja hakkasin seal oma liikumist edendama.“

2011. aastal peeti klubihoones võistlusi taekwon-do, karate, sambo, muay thai, wushu, aikido jt. võitluskunstide alal. Paralleelselt samal ajal ja samas kohas oli ka kultuuriprogramm, mis näitas erinevate rahvaste kultuuri ja traditsioone. Ürituse avas Eesti Taekwon-do Liidu juht Mihhail Kõlvart.

Eesti Ratibor on loodud Permi Ratibori eeskujul, mille asutas Vene marurahvuslane Andrei Võtšigin. Praegu toetab ta aktiivselt Ukrainas sõdivat Vene armeed ning viib selle üksustele isiklikult kohale vabatahtlike poolt korjatud varustust. Võtšigin juhib ka ise „Humanitaarkonvoid Ratibor“, mis tegeleb Vene armee abistamisega.

Vene sõdurid omakorda postitavad omakorda Ukrainast videoid, milles nad Ratibori tänavad.

Gorlov ei eita, et teab Permi Ratibori ja tunnistab, et Ratibori logo kasutab ta oma spordiklubi logona Andrei Võtšigini klubi loal.

„Mulle meeldis nende logo, see on lihtne, meeldejääv, sellel on kolm värvi. Ma võtsin nendega ühendust ja küsisin luba logo kasutamiseks ning panna sellele ka eesti- ja inglisekeelsed kirjad. Nad andsid selleks kirjaliku loa, pakkusid toetust, kuid ma keeldusin abist.

„Ma elasin mõnda aega Venemaal, kaklesin-treenisin seal, midagi õppisin erinevatest klubidest ja mulle meeldis see. Ning hakkasin seda edasi arendama. Ratibori-nime hoidsin oma peas ammu, mulle see meeldib, see on slaavilik ja paganlik. Ma ei ole õigeusklik, olen pagan. Mulle meeldivad vene ja slaavi traditsioonid, see on mulle südamelähedane. Kui hakkasin oma klubi jaoks nime välja mõtlema, siis hakkasin seda internetis otsima ning leidsin Permi Ratibori. Mulle meeldis nende logo, see on lihtne, meeldejääv, sellel on kolm värvi (must, kollane ja valge, nagu Vene Impeeriumi lipul - toim.). Ma võtsin nendega ühendust ja küsisin luba logo kasutamiseks ning panna sellele ka eesti- ja inglisekeelsed kirjad. Nad andsid selleks kirjaliku loa, pakkusid toetust, kuid ma keeldusin abist. Ma hoidsin nendega sidet, seni ajani käin aeg-ajalt nende kodulehel.“

Võtšigini Instagramis on ka pilt 2021. aasta ühisest striimist, milles osalevad Gorlov ja tema abikaasa.

„Olen ajutiselt nendega suhtlemise lõpetanud,“ ütleb Konstantin Permi Ratibori kohta. Andrei Võtšigini Instagramis on foto striimist, kus osalesid Konstantin ja tema naine.

Gorlovi sõnul katkestas ta suhtluse Permi klubiga ajutiselt, et Eestis seda valesti ei tõlgendataks. „Kui Ukrainas algas sõda, hakkasid nad korjama sõjalist ja humanitaarabi, toetama oma poisse ja igaks juhuks lõpetasin nendega ajutiselt suhtlemise,“ räägib ta. „Siin võidakse kinni hakata, KAPO kaevaks mõne kirja välja ja ütleks, et teen nendega koostööd. Ja sellepärast ma hetkel nendega suhtlemise lõpetasin, kuid nime ja logo jätsin alles.“

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena