Lisaks kampaania arengutele, lubadustele ja kandidaatide vastastikustele rünnakutele tuli juttu ka Iraani poolt mõlema kampaania vastu korraldatud küberrünnakutest ning sellest, kui palju abi on pahatahtlikel mõjutajatel tehisaru toel sooritatud valeinfo kampaaniatest.

USA-s toimunud küberkampaaniate puhul tõi Tankler välja seose ka Eestiga. Ta meenutas paar nädalat enne 2020. aasta valimisi toimunud intsidenti, kus Trumpi toetajatena esinenud välismaalased üritasid valijaid tema vastu hääletada. „Enne valimispäeva saatsid Iraani taustaga häkkerid Florida valijatele ähvarduskirju – et me teame küll, et te hääletate demokraatide poolt, me teame, kes te olete ja kavatseme teid üles leida,“ seletas Tankler.

1x
00:00

Allakirjutanud esitlesid end USA paremäärmusliku grupi Proud Boys esindajatena, ent tegelik eesmärk oli hoopis Donald Trumpi kampaania kahjustamine. „Tuli välja, et saatjaks oli üks Iraaniga seotud rühmitus, kes oli kasutanud kirjade väljasaatmiseks Eesti ühe ettevõtte turvamata serverit, et oma jälgi peita,“ meenutas Tankler. „Meie siin RIA-s olime siis ka mingil määral selle intsidendi lahendamisega seotud. See on näide, et sekkumise loogika ei pruugi olla ainult see, et püüame leida kompromiteerivat infot, vaid see võib olla tagurpidi.“

Süvavõltsingute ja nende abil levivate libauudiste rolli mõju kohta ütles Tankler, et robotite ülesandeks on eelkõige olemasolevate narratiivide võimendamine ja kriitilise massi tekitamine, mis aitaks omakorda petta sotsiaalvõrgustike sisu haldavaid legitiimseid algoritme. „Et sinu sotsiaalmeedia ajajoonele jõuaks ka asi, mis sinna muidu ei jõuaks – aga kui panna piisavalt laike juurde, siis ühel hetkel jõuab,“ lisas ta. Samal ajal on kasvanud ka kasutajate teadlikkus näiteks tehisaruga tehtud piltide äratundmisel.

„Väidan, et hetkel ei ole me veel näinud suure mõjuga AI-ga tehtud meediasündmust,“ ütles Tankler. „Oleme näinud, kuidas venelased on näiteks kasutanud mingit Zelenskõi teemalist süvavõltsingut, aga need on olnud lihtsasti ümberlükatavad. Päris pildid ja päris video on palju suurema mõjuga.“ Ta lisas, et ka näiteks Eesti inforuumi mõjutamiseks ei ole kõige tõhusam kasutada venemeelseid roboteid. „Meil on siin omad inimesed, kes väga ausalt ütlevad ise neid asju välja – sul ei ole vaja fabritseerida eurovastasust ega NATO-vastasust, need kõik asjad on olemas,“ ütles ta. „Bottide ja uudistevabrikute ülesanne on seda võimendada, näidata seda suuremana kui ta tegelikult on.“

Muu hulgas rääkisime ka Palestiina mõjust USA poliitikale ja sellest, kas ekstsentrilise kandidaadi Robert F. Kennedy toetus tuleb Donald Trumpile kasuks või mitte.