Durov on suhtlusvõrgustiku Telegram asutaja ja juht. Tema varandus ulatub Forbesi andmeil üle 15 miljardi dollari. 2021. aastal sai ta naturaliseeritud korras Prantsuse kodakondsuse.

Vahistamise põhjuseks oli Durovi keeldumine koostööst Prantsuse võimudega, kes nõudsid temalt ligipääsu erinevate organiseeritud kuritegevusega seotud kontode infole. Eeldatavasti esitatakse talle pühapäeval ametlik süüdistus.

Telegramil on ligi miljard kasutajat, kellest suur osa elab Venemaal, Ukrainas ja mujal Ida-Euroopas. Sõjaaaegse tsensuuri tingimustes on Telegramist saanud peamine Venemaa uudistekanal, mida kasutavad nii valitsusmeelsed sõjablogijad kui opositsioonilised ja sõltumatud väljaanded. Lisaks avalikele postitustele saavad kasutajad seal vahetada ka erasõnumeid.

Vene sõjablogijad on kutsunud pühapäeval Durovi toetuseks Prantsusmaa saatkondade ees meelt avaldama. 620 000 jälgijaga kanal @milinfolive kirjutab, et Durovi kinnipidamine võib seada ohtu Vene vägede operatsioonid. „Kui arvestada, millist rolli mängib Telegram vägede juhtimises, siis tähendaks lääne luureteenistuste ligipääs kirjavahetusele kindlasti Vene relvajõudude tundlikule infole ligipääsemist – koos kõigi tagajärgedega,“ hoiatas blogija.

Durovile avaldasid toetust ka lääne venemeelsed arvamusliidrid eesotsas Elon Muski, Robert F. Kennedy ja Tucker Carlsoniga. Musk avaldas arvamust, et 2030. aastal hakatakse Euroopas inimesi meemide postitamise eest hukkama. Nädalavahetusel avaldas Muski juhitud Twitter (uue nimega X) USA kohtu korraldusel oma rahastajate nimed, kelle seas on Vene režiimiga lähedalt seotud miljardärid Pjotr Aven ja Vadim Moskovitš.