Mõrva ohvriks langenud 31-aastane aspirant oli läinud enda 36-tunnise vahetuse 20. tunnil kolleegidega sööma ning pärast seda Kolkatas asuva meditsiinikooli haigla puhkeruumi. 9. augusti hommikul leiti sealt tema poolalasti ja ränkade vigastustega surnukeha. Ohvri nime ei ole India seaduste kohaselt meedias kajastatud.

„Tüdruku vanematele öeldi esmalt, et ta oli sooritanud enesetapu,“ ütles advokaat ja naisõiguste aktivist Vrinda Grover uudistekanalile Al Jazeera. Hilisem lahkamine näitas, et ohver vägistati ja seejärel mõrvati. Tüdruku vanemad esitasid Kolkata ülemkohtule avalduse, et nende hinnangul oli see grupivägistamine.

Arreteeritud on vähemalt 25 inimest

Seoses juhtumiga on arreteeritud vähemalt 25 inimest. Peamine kahtlusalune on 35-aastane Sinjay Roy, kes töötas haiglas vabatahtliku valvurina ning tal oli piiramatu juurdepääs palatitele. Roy elas India mõistes luksuslikult Kolkata politsei 4. pataljoni kasarmus ning sõitis ringi politsei mootorrattaga. Linna politseid süüdistatakse juhtumi kinnimätsimises ning Kolkata ülemkohus suunas uurimise India peamisele julgeolekuagentuurile.

Kuritegeliku taustaga vabatahtlikud

Vabatahtlike valvurite kasutamine on osa korrakaitsemeetmest, mille Lääne-Bengali osariigi juht Mamata Banerjee kehtestas peaaegu kümme aastat tagasi. Aastate jooksul on vabatahtlikke hakatud värbama hariduseta töötute hulgast, et võimaldada neile paremini tasustatud töökohtasid. Enamasti teenivad nad siiski vaid umbes 9000 India ruupiat (umbes sada eurot) kuus. Esmalt võeti vabatahtlikuid tööle lihtsate ülesannete täitmiseks. Aja jooksul hakati neid kasutama paralleelses korrakaitsesüsteemis, mis teenib osariigi valitseva partei Trinamooli huve.

Lääne-Bengali seadusandja Dipak Burmani sõnul ei ole vabatahtlikel inimõiguste ja korrakaitse valdkonnas väljaõpet ning neid palgatakse ainult selleks, et valitsev partei oleks õnnelik. „Nende töö on täita politseinike antud isiklikke ülesandeid, nende nimel raha välja pressida ja jälitada opositsioonipoliitikuid,“ ütles Burman ajalehele The Telegraph India. „Kui [Lääne-Bengali osariigi peaminister] Mamata Banerjee käib kohalikel või valitsuse üritustel, võtavad nad mundri seljast ning lähevad kohale Trinamooli toetajatena, et hoone rahvaga täita.“ Teise Bengali ametniku väitel on suur osa vabatahtlikest kuritegeliku taustaga.

Seksuaalvägivald on Indias laialt levinud. 2022. aasta andmetel vägistati 1,4-miljardilise elanikkonnaga riigis iga päev keskmiselt 90 inimest. 2019. aasta andmetel teatati vägistamisjuhtumist iga 16 minuti jooksul.

Eelmisel nädalal toimus üle riigi küünlamarss „Võtame öö tagasi“, millega nõuti rohkem meetmeid naistevastase vägivalla vastu võitlemiseks. Kolkatas marssisid plakatitega noored naised koos meeste ja vanuritega. Marssi ei peatanud ka mussoonihooaja vihmavalingud.

Arstid istusid protestiks haigla ees

Eelmise nädala alguses peatati üle India paljudes riigihaiglates kogu töö, ainult erakorralise meditsiini osakonnad töötasid. Nooremad arstid istusid protestimiseks haigla ees, et nõuda õiglust ohvri eest.

„Arstid üle terve riigi küsivad, miks on nii keeruline võtta vastu seadusi meie ohutuse tagamiseks,“ ütles India meditsiiniliidu noorte arstide võrgustikku kuuluv Dhruv Chauhan väljaandele Press Trust of India. „Me ei lõpeta streiki enne, kui meie nõudmistele vastatakse.“

Pühapäeval korraldasid India arstid üleriigilise 24-tunnise streigi, millest võttis osa enam kui miljon inimest. Ravile võeti üksnes kriitilises seisus patsiente. India meditsiiniliit kirjutas pärast streiki India peaministrile Narendra Modile avaliku kirja, millega nõuti naiste kaitseks õiglasemaid seadusi ning haiglatesse samasugust turvasüsteemi nagu lennujaamades. Kirjas märgitakse, et 60% India arstidest on naised.

Pühapäeval korraldasid India arstid üleriigilise 24-tunnise streigi, millest võttis osa enam kui miljon inimest.

Meeleavaldused on olnud enamjaolt rahumeelsed. Erandiks oli juhtum, kus grupp inimesi ründas sama haiglat, kus mõrv toimus, ning rüüstas erakorralise meditsiini osakonna.

Teisipäeval teatas valitsus, et suurendab kõikide haiglate turvatöötajate arvu 25% võrra ning tõsiste olukordade lahendamiseks läkitatakse haiglatesse keskvalitsuse nn turvamarssalid. Samal päeval andis India ülemkohus korralduse luua riiklik arstide töörühm, mis tegeleks tööohutusega.