Tulevane peaminister Kristen Michal (Reformierakond) otsustas, et alustab kõnelusi uue valitsuse moodustamiseks tema eelkäija Kaja Kallase valitsusse kuuluvate sotsiaaldemokraatide ja Eesti 200ga.

Võimukõnelustel oli fookus majanduse, riigirahanduse ja julgeoleku küsimustel. Michali sõnul otsitakse erinevaid võimalusi, et arendada uusi tööstuseid ja lokaliseerida kaitsetööstuseid.

„Leppisime kokku printsiibis, et kui riik teeb suuri investeeringuid, siis see ulatuks välja n-ö kuldsest ringist ja ei tuleks peamiselt Tallinnasse, Harjumaale vaid kanduks üle Eesti,“ sõnas Lauri Läänemets (SDE).

Sama põhimõttega liigutakse Läänemetsa sõnul edasi ka taastuvenergia arendamisel. „Vastutulevad töökohad ei teki samuti ainult Harjumaale vaid üle Eesti,“ lausus ta.

Seda, milliseks kujuneb riigikaitsemaks, selgub Michali sõnul kuni kolme nädala jooksul. „Oleme palunud arvutusi rahandusministeeriumilt. Kui see maks tuleb arutlusele, siis selle printsiip on laiapõhjalisus. Meil on vaja teha nii kärpeid kui otsida uusi tulusid,“ lausus ta.

Nii reformierakond, Eesti 200 kui ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) kinnitasid, et tulumaksuvaba miinimumi vähendamist laual pole.

Sotside liider Lauri Läänemets kinnitas, et seda teemat ei ole nad partneritega arutanud. Läänemets selgitas, et pole võimalik leida raha olukorras, kus see tooks kaasa keskmise sissetulekuga inimeste olukorra halvendamise.

Eesti 200 juht Margus Tsahkna märkis, et Eesti majandusele ja peredele on vaja kindlustunnet. „Anname vähemalt need rajad ette. Aga see on see poliitiline tahe, mis ei muutu kahe kuu tagant,“ ütles Tsahkna.

Reformierakonna peaministrikandidaadi Kristen Michali sõnul ei ole koalitsioonipartneritel rahandusdebatti toimunud. „Me vaatame need üle. Kõige tähtsam on see, et arvamusfestival jääb, kuid maksufestival tõmbab valitsuse tasandil kokku,“ ütles Michal.

Samuti soovitakse lühendada planeeringute aega. Margus Tsahkna (E200) tõi näitena selle, kuidas Soomes ja Rootsis läheb planeeringute tegemiseks kuskil aasta, meil aga läheb mitu.

„Tagatuba“ kirjutas eelmisel nädalal, et uue valitsuse algus tõotab tulla ränk, sest langetada tuleb raskeid otsuseid. Michal saab peaministri mandaadi umbes kaheks ja pooleks aastaks, kuid kõige valusamad otsused tuleb langetada pigem kiiresti ja korraga. Jäädes neid üle mitme aasta jupitama, pole erilist lootust, et oravate toetus taas suurenema hakkab.

Hea lugeja, kui sa blogi ei näe, värskenda lehte!

Kes kuuluvad võimukõnelejate sekka?

Reformierakonna delegatsioon

Kristen Michal

Hanno Pevkur

Jürgen Ligi

Maris Lauri

Erkki Keldo

Timo Suslov

Signe Riisalo

Urmas Klaas

Gerrit Mäesalu

Sotsiaaldemokraatide delegatsioon

Lauri Läänemets

Riina Sikkut

Piret Hartman

Reili Rand

Priit Lomp

Anti Allas

Tanel Kiik

Jevgeni Ossinovski

Helmen Kütt

Lauri Paeveer

Eesti 200 delegatsioon

Margus Tsahkna

Kristina Kallas

Hendrik Terras

Tiit Riisalo

Igor Taro

Toomas Uibo

Kalev Stoicescu

Liisa Pakosta

Irja Lutsar

Peeter Tali

Kadri Tali