Vasakpoolse Uue Rahvarinde üllatuslik võit - 182 kohta, millele järgnesid president Emmanuel Macroni tsentristlik valimisliit 163 ja Rahvusliikumine alles 143 kohaga - näitas taktikalise hääletamise tugevust paremradikaalseks peetavate jõudude vastu.

Rahvusliikumine ja nende liitlased saavutasid esimeses voorus juhtiva positsiooni, kuid lõppkokkuvõttes takistas massiline taktikaline hääletamine neil valitsuse moodustamiseks piisavalt kohti saamast.

Kuigi Uus Rahvarinne, mis koosneb sotsialistidest, kommunistidest ja rohelistest, võitis kõige rohkem kohti, jäi neilgi absoluutsest enamusest puudu üle 100 koha. Hinnanguliselt 67% valimisaktiivsuse juures ei saavutanud ükski fraktsioon absoluutset enamust (289 kohta) ja võimet moodustada valitsus. Parlament jaguneb tõenäoliselt kolmeks blokiks: vasakpoolsed, tsentristid ja paremradikaalid.

Prantsusmaal algab nüüd enneolematu ebakindluse periood seoses tulevase valitsuse moodustamise ja tõenäolise peaministri leidmisega. Macron on lubanud jääda presidendiks, kuid ta ei teinud pühapäeva õhtul avaldust, vaid kutsus pärast valimiste tulemuste avaldamist inimesi üles olema ettevaatlikud, kuni kõik tulemused on lõplikult teada.

Jean-Luc Mélenchon

Vasakliidu juhterakonna Alistumatu Prantsusmaa esimees Jean-Luc Mélenchon teatas, et mingeid läbirääkimisi Macroni toetajatega erakond ei plaani. „Eriti mitte pärast seda, kui oleme seitse aastat katkematult võidelnud tema kahjuliku sotsiaalpoliitika ja tegevusetu rohepoliitika vastu,“ lisas Mélenchon. Ta märkis, et peaminister Gabriel Attali valitsus peaks ametist lahkuma. Viimane lubas seda eile õhtul ka teha.

Rahvusliikumise juht Jordan Bardella ütles kaotust kommenteerides, et tema partei on teistest erinev ja keeldub igasugustest poliitilistest kompromissidest. „Täna õhtul viskasid valimistel tehtud kokkulepped riigi Jean-Luc Mélenchoni vasakäärmuslaste rüppe,“ ütles Bardella.

Ta märkis, et Prantsusmaa parlament jääb ilma selge valitseva enamuseta ja riik valitsuseta, mis suudaks Prantsusmaa korda teha. „Lootus on tõusnud juba mitu kuud ja ei lase end enam kunagi lämmatada,“ kommenteeris Bardella enda partei tulevikuväljavaateid. „Täna õhtul saab kõik alguse.“