Biden ütles Valges Majas, et kohtu otsus tähendab seda, et on ülimalt ebatõenäoline, et Trump läheks enne 5. novembril toimuvaid presidendivalimisi kohtu alla oma tegevuse eest 2020. aasta presidendivalimiste tulemuse muutmise katsel, ja hoiatas, et see võib muuta USA presidendid kuningateks, vahendab Reuters.

Kohus leidis, et Trumpile ei saa süüdistust esitada mingi tegevuse eest, mis oli tema põhiseaduslike presidendivolituste raames, aga talle saab süüdistuse esitada eraviisiliste tegude eest. See otsus tunnustas esimest korda mingis vormis presidendi puutumatust süüdistuse esitamise ees.

„See riik asutati põhimõttel, et Ameerikas ei ole kuningaid. Igaüks, igaüks meist on seaduse ees võrdne. Keegi, mitte keegi ei ole seadusest kõrgemal. Isegi mitte Ühendriikide president,“ ütles Biden.

Bideni sõnul tähendab kohtu otsus, et nüüd ei ole pea mingeid piire sellel, mida president võib teha.

„See on ohtlik pretsedent, sest ametivolitused ei ole enam seadusega piiratud,“ ütles Biden. „Ainsad piirangud on ainüksi presidendi enda kehtestatud.“

Biden ütles, et nõustub ülemkohtu liberaalse liikme Sonia Sotomayoriga, kes kirjutas, et kardab pärast häältega 6-3 tehtud otsust USA demokraatia pärast.

„Nüüd peab Ameerika rahvas tegema seda, mida kohus oleks pidanud tegema, aga ei tee. Ameerika rahvas langetab otsuse Donald Trumpi ametiaja kohta,“ ütles Biden. „Ma nõustun kohtunik Sotomayori tänase eriarvamusega. Nii peaks eriarvamusel olema ka Ameerika rahvas. Mina olen eriarvamusel. Õnnistagu jumal teid kõiki. Aidaku jumal hoida meie demokraatiat.“