Vene jõud saadavad mereväeõppusi BALTOPS Läänemerel igal aastal, aga Rootsi kaitseväe operatsioonide juhi Carl-Johan Edströmi sõnul oli venelaste kohalolek seekord suurem, kui oodati, mis sundis Rootsi kaitseväge tegutsema.

„See tegevus oli veidi suurem, kui me ootasime, mistõttu otsustasime me oma valmisolekut ja kohaolekut kohandada,“ ütles Edström.

Mitmel juhul tegid Vene sõjalennukid Su-24 ja Su-27 ülelende rahvusvahelistes vetes õppustel osalenud Rootsi sõjalaevadest.

„Me oleme näinud ülelende nii rahvusvahelistest kui ka Rootsi laevadest,“ ütles Edström.

Kui lähedale Vene lennukid Rootsi laevadele tulid, ei tahtnud Edström öelda.

Ka Prantsusmaa mereväelased on varem SVT-le rääkinud, et Vene lennukid lendasid lähedalt mööda ja tegutsesid ebaprofessionaalselt. Edström ei tahtnud oma sõnades nii kaugele minna.

„Nad lendasid veidi lähemalt, kui seda tavaliselt tehakse, aga see ei olnud ohtlik ega väljaspool rahvusvahelisi reegleid,“ ütles Edström.

Rootsi kaitseväe teatel oli ka Rootsi õhupiiri rikkumine Vene lennuki poolt 14. juunil Venemaa kasvanud aktiivsuse tagajärg õppuste perioodil.

Ka USA andmetel oli BALTOPS-i ajal intsidente Vene lennukitega.

„Kaks Vene lennukit tegutsesid ebaprofessionaalselt, kui nad lendasid USS Waspi lähedal, kui laevad tegutsesid Läänemerel seoses õppustega BALTOPS,“ ütles USA 6. laevastiku esindaja Jason Tross.

See juhtum leidis aset 15. juunil ja oli Vene lennukite kolmas ülelend USA laevadest nädala jooksul. Trossi sõnul pidi USS Wasp selle Vene ülelennu tõttu peatama oma õhusõiduki õhkutõusu laeva tekilt.

„Lennuki ülelend Waspist 150 meetri kõrgusel oli ohutu, aga ebaprofessionaalne, sest laev viis samal ajal läbi lennuoperatsioone,“ ütles Tross.