See on iga tõu jaoks kõige prestiižsem näitus, kus kõik Tauro Kenneli aretuskeskuse osalenud koerad tulid tänavu auhinnalistele kohtadele ja kaks neist pälvisid tšempioni tiitli. UAB KIKA GROUP-i (kellele aretuskeskus kuulub) asutaja ja juht ning pikaaegne aretaja Janita Januškauskaitė-Plungė pälvis maailma parima aretaja auhinna.

„Iga aretaja, kes kogeb sellist hetke, tunneb kahtlemata tohutut rõõmu ja uhkust selle üle, millega tema koerad on hakkama saanud. Seda hinnalist auhinda käes hoides tundsin tõelist õndsust. See tunne oli hoomamatu. Oli ääretult suur au saada samal ajal õnnitlusi maailma parimatelt aretajatelt ning silme eest jooksis läbi kogu elu, millest suure osa olen pühendanud kääbusspitsi tõule,“ rääkis J. J. Plungė rõõmustades ja avaldas, mis aitab tal selliseid võite saavutada.

Võidud näitavad aretuskeskuse stabiilsust

Näituste maraton kestis kuus päeva ning tšempionitiitlid pälvinud koerad kanti maailma kääbusspitside tõu ajalukku. Mõne päevaga toimus üheksa näitust, kus said auhinnalisi kohti kõik Tauro Kenneli aretuskeskuse koerad.Kõigest 8,5 kuu vanune Tauro JP Eden sai Puppy Matchi näitusel 100 võistelnud koera seas reservvõitjaks ja BOS-võitjaks. Plungė nimetab emase koera Tauro JP Gloria võitu üllatuseks – ta valiti 106 koera hulgast näituse American Pomeranian National Sweepstakes parimaks.

American Pomeranian National Sweepstakes näituse tšempion.

Meistrivõistluste peamisel etapil tulid 92 osalenud isasest koerast auhinnalisele kohale kõik Tauro Kenneli kääbusspitsid: Hersey ja Eden jagasid klassi 2. kohta ning Furijus sai oma klassis 3. koha. 89 emase koera seast jäid Tauro Gloria ja Vėtra kolmandaks ning Ralli neljandaks.

“Asjaolu, et kõik näitustel osalenud koerad pälvisid auhinna, on suur tunnustus. On oluline mõista, et välismaalastel ei ole kerge Ameerikas võita, sest nad toetavad oma aretust, aga kõigi loomade näitusevõidud näitasid ennekõike meie aretuskeskuse stabiilsust,“ kinnitab Plungė.Meie neljajalgsed sõbrad noppisid lisaks võite ka mitmetelt erinäitustelt: Tauro Burgundia pälvis auhinnad BOS ja Select; Jordon Chriscendo pälvis kaks korda auhinna Close Encounter Winners dog (see auhind antakse neile, kes võidavad oma klassi ja saavad tšempionieelse klassi parimaks) ning ühe 4. koha; Ralli tuli kaks korda teiseks ja kaks korda esimeseks; Tauro Zylutė pälvis BOB-i ja BOS-i; Tauro Burgundia BOS-i.

Varem raskesti taltsutatavast koerast sai meister

Ilmselt kõige tähtsamaks tunnustuseks peab Plungė siiski kahe Tauro Kenneli aretuskeskuse koera finaalheitlust ja talle omistatud parima aretaja tiitlit.

“Koguni kolm meie koera pääses 20 tšempioniklassi: Tauro Pranciškus, Tauro Burgundia ja Tauro Zylutė. Tegemist oli vägeva võistlusega, kus oli palju pinget, kuid Pranciškus ja Burgundia pääsesid finaali. Nutsin selle toimumise ajal, käed värisesid filmides. Tundsin kogu aja suurt uhkust, vaadates, kuidas alles mõni aeg tagasi ilusate lapsukestena ringi jooksnud koerad töötavad nüüd nagu Šveitsi kellad, kuuletudes treeneri igale liigutusele. Näib, et nad suisa hingavad ühes rütmis,“ jagas UAB KIKA GROUP-i asutaja.

Tal on hea meel, et Leedust pärit lemmikloomad said Ameerikas sellise ülemaailmse tunnustuse osaliseks ja et juba varem mitu tiitlit võitnud Tauro Pranciškus on tipus. Aretaja sõnul oli ta kahe aasta eest oma temperamendi tõttu raskesti taltsutatav, kuid nendel meistrivõistlustel seisis ta nagu „pildi peal“.

Janita Januškauskaitė-Plungė ütleb, et on tänulik kõikidele, kes on aidanud nii kõrgele jõuda: „Juhust ei ole siin kuigi palju – küll on aga palju tööd, mille eest olen tänulik kogu meeskonnale. Samuti tänan kohtunikku selle eest, et tal jätkus julgust ja asjatundlikkust hinnata, kui ilusad ja väärilised on meie koerad.“

Geenid moodustavad kolmandiku edust

Ameerikas saadud tunnustus on aretaja sõnul ainulaadne, sest kääbusspitside juured pärinevad just sellest riigist.

“Ma arvan, et aretaja peab mitte ainult tundma tõugu ja püüdlema selle hea realiseerimise poole, vaid teadma ühtaegu genofonde ja varasemaid põlvkondi. Just tänu varasemate aretajate nutikusele on säilitatud tõu ehedus. Tänu nendele saab ka minu koer saavutada parimaid tulemusi,“ ütleb Plungė.

Ta lisab, et kuigi geenivaramu on võidukoerte aretamisel väga oluline, moodustab see vaid ühe kolmandiku edu valemist. Teise osa moodustab koerte kasvatamine, kuhu kuuluvad toitumine, distsipliin, treening ja pügamine. Et koerad oleksid parimas vormis, töötab UAB KIKA GROUP välja spetsiaalselt neile ette nähtud toitu, toidulisandeid, naha- ja karvahooldusvahendeid ning muid tooteid. Aretaja märgib, et koeri kasvatatakse sportlaste kombel – nendega töötatakse lapseeast peale ja treenimine muutub eluviisiks, et nad suudaksid kohaneda erinevate oludega, pidada vastu stressirohkes situatsioonis ja mitte kiinduda inimestesse.

Viimane komponent on Plungė sõnul händlerid – inimesed, kes koeri näitusel juhivad ja paigutavad. Et koer saaks töötada kellega tahes, kes teda juhib, peab ta suutma inimesse mitte kiinduda. „Oleme oma koertele juba palju aastaid palganud parimaid koerajuhte kogu maailmast. Need inimesed peavad suutma 30 sekundiga näidata kõike, mis on koerasse investeeritud. See nõuab nii suurt kogemust kui ka annet, et demonstreerida koera parimaid omadusi, teda ohjeldada ja saavutada parim võimalik tulemus,“ selgitab kauaaegne aretaja.

Esimest korda ajaloos

Plungė võtab kokku, et kõikide nende tiitlite saamine on oluline märk, mis kinnitab, et oleme õigel teel ja liigume edasi.

„Teeme ääretult suurt ja keerukat tööd. Seda meistrivõistlust ei ole veel võitnud mitte keegi Leedust ega Euroopast. See on esimene taoline kord sajandi ajaloos, mis on toonud au nii aretuskeskusele kui ka meie riigile. See on unistuse täitumine, millega kaasneb kohustus veelgi rohkem töötada ja tunnustus säilitada. Kodus ootavad juba noored kutsikad, kellega töötab ülejäänud meeskond, valmistades neid ette järgmisteks meistrivõistlusteks. Ambitsioonid ei ole kahanenud,“ kinnitab UAB KIKA GROUP-i asutaja ja lisab, et osaleb juba oktoobris Sloveenia Euroopa meistrivõistlustel.

UAB KIKA GROUP

Praegu moodustavad ettevõttegrupi UAB KIKA GROUP üle 120 poega KIKA jae- ning e-kaubanduskett Eestis ja Leedus, lisaks üks Põhja-Euroopa moodsamaid kuivtoidutehaseid UAB AKVATERA LT, maailma parimaks aretuskeskuseks tunnistatud Tauro Kennel, loomade juuksur-spaa, koolituskeskus Tauro Grooming Academy ning ettevõtte üksus Ameerika Ühendriikides. Praegu ekspordib UAB KIKA GROUP kaupa rohkem kui 60 riiki üle kogu maailma.

Jaga
Kommentaarid