Teisipäeval kogunes Keenia pealinnas Nairobis tuhandeid inimesi meelt avaldama maksukoormust suurendava seaduseelnõu vastu. Meedia teatel oli suur osa parlamendi juurde kogunenud protestijaid noored mehed, kel õnnestus politseist mööda pääseda ning parlamendihoonesse tungida. Associated Pressi (AP) teatel põgenesid rahvasaadikud tunneli kaudu. Meeleavaldajad lubasid eelnõu vastu hääletanud poliitikutel ümberpiiratud hoonest välja kõndida.

Meeleavaldajate vastu kasutati veekahureid ja pipragaasi. Pipragaasi kasutati ka nende protestijate vastu, kes olid kogunenud parlamendikompleksi lähedal asuva kiriku juurde püstitatud meditsiinitelgi juurde, teatas AP.

Seejärel avas politsei parlamendihoonesse tungijate vastu tule. Reutersi teatel sai vähemalt viis meeleavaldajat surma, kümneid haavata. Parameedik Richard Ngumo ütles Reutersile, et tulistamises on haavata saanud üle 50 inimese.

Lisaks süttis põlema võimupartei liikme ja Nairobi kuberneri kabinet, mis asub parlamendihoone lähedal. Põlengu kustutamiseks kasutati politsei veekahureid.

Protestiaktsioone ja kokkupõrkeid toimus veel mitmes linnas üle riigi. Rahulolematuse põhjus on finantsseaduse eelnõu, mille eesmärk on koguda veel 2,7 miljardi dollari ulatuses makse, et vähendada riigi võlakoormust.

Keeniat on mitu aastat räsinud elukalliduskriis. Ida-Aafrika majanduskeskust on järjest tabanud mitu majandusšokki, mille on põhjustanud COVID-19-pandeemia, Ukraina sõda, kaks aastat järjest kestnud põud ja valuuta odavnemine.

Valitsus on juba teinud mõningaid järeleandmisi, lubades loobuda uutest maksudest, näiteks leiva-, toiduõli-, auto- ja finantstehingute maksust. Sellest ei ole aga piisanud meeleavalduste ärahoidmiseks.

Järgmise sammuna peaks eelnõu heaks kiitma president. Paljud meeleavaldajad nõuavad ka president William Ruto tagasiastumist. Ruto võitis paar aastat tagasi valimised platvormi abil, milles lubati seista Keenia vaesema töölisklassi eest.

Jaga
Kommentaarid