Väljaande järgi kinnitasid nende allikad, et läbirääkijad leppisid viimaks kokku, et Euroopa Komisjoni presidendina jätkab sakslane Ursula von der Leyen, Euroopa Ülemkogu alaliseks eesistujaks saab Portugali sotsialistist ekspeaminister António Costa ning Euroopa Liidu välispoliitika kõrgeks esindajaks Eesti peaminister Kaja Kallas.

Läbirääkijateks on Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis ja Poola peaminister Donald Tusk (Euroopa Rahvapartei (EPP) poolt), Hispaania peaminister Pedro Sánchez ja Saksamaa kantsler Olaf Scholz (sotsialistide (S&D) poolt) ning Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Hollandi peaminister Mark Rutte (liberaalide (Renew) poolt).

Üks anonüümsust palunud ametnik ütles Politicole, et Itaalia peaminister Giorgia Melonile ei meeldinud, et ta jälle läbirääkimistest kõrvale jäi. Sellegipoolest saab Itaalia järgmises Euroopa Komisjonis tõenäoliselt väga kõrgetasemelise portfelli. Ta lisas, et otsus peaks nüüd kergesti läbi minema.

Väidetavalt peab von der Leyen Meloniga läbirääkimisi kui Itaalia peaministriga, mitte Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsiooni (ECR) juhiga, vahendab Itaalia meedia Frankfurter Allgemeine Zeitungit (FAZ). Kõneluste sisuks on küsimus, milline portfell reserveerida Itaaliale. FAZi järgi peavad EPP läbirääkijad teisipäeval sel teemal Meloniga kõnelusi. Väidetavalt valib Meloni minister Raffaele Fitto Euroopa Komisjoni kõrgele ametikohale, võib-olla üheks asepresidendiks.

Neljapäeval toimub Brüsselis EL-i liidrite kohtumine, kus kolm nime esitatakse riigi- ja valitsusjuhtidele kinnitamiseks.

720-kohalises Euroopa Parlamendis on EPP, Renew’ ja S&D saadikute toel von der Leyeni ja teiste ametisse nimetamiseks 400 saadiku hääled. Kindluse mõttes tuleks neil saada liitlasi veel kas roheliste või konservatiivide parlamendirühmast.

Eelmisel nädala nimetas Politico ühe põhjusena, miks kõnelused eelmisel nädalal venima hakkasid, EPP soovi oma valimisvõidu ja kohtade arvu suurenemise tuules Euroopa Ülemkogu eesistuja ametiaja pikkus pooleks teha. Sel juhul saaks sotsid selle kõigest kaheks ja pooleks aastaks, EPP esindaja teeniks sama kaua.

Ungari peaminister Viktor Orbán kommenteeris uudist sotsiaalmeedias väitega, et EPP, vasakpoolsete ja liberaalide sõlmitud kokkulepe on kõige vastu, millel EL rajaneb. Tema sõnul tekitab see samm lõhenemist.