Ida prefektuuri piirivalvebüroo juht Eerik Purgeli sõnul on Venemaa piirivalve tavapärasest oluliselt aeglasem töötempo tekitanud eile ja täna olukorra, kus piiriületajad ootavad tunde võimalust piiri ületada. „Piiriületajate arv on eile ja täna olnud tavapärane, samuti on tavapärasest tempos töötanud Eesti piirivalve, kuid Venemaale saamiseks peavad piiriületajad ootama pikalt Narva sillal. Seetõttu sulgesime eile inimeste tervise ja turvalisuse kaitseks piiripunkti tavapärasest varem,“ räägib Purgel.

Täna hommikul avas PPA tavapäraselt piiripunkti, kuid Venemaa võtab endiselt inimesi vastu väga aeglaselt. Kuivõrd Venemaa piirivalve tegevus paisutab piiriületust ootavate inimeste arvu Narvas ohtliku piirini – kõik piiriületajad tõenäoliselt üle piiri ei jõua ning neil võib tekkida probleeme Narvas majutuse leidmisega ning inimeste kogunemine võib tekitada ohtu avalikule korrale – ei ava PPA nädalavahetusel Narva piiripunkti väljuval suunal.

„Kahjuks ei ole viiteid, et Venemaa piirikontrolli tegevused lähiajal paranevad. Sellega seoses jääb piiripunkt nädalavahetusel suletuks väljuval suunal ja soovitame inimestel piiri ületada Lõuna-Eestis. Jälgime olukorda ning otsustame edasised tegevused,“ kirjeldab Purgel.

Siseminister Lauri Läänemets ütles, et jätkuvalt pole teada täpset põhjust, miks Venemaa takistab inimestel pääsu üle piiri Venemaa poolele. „Hetkeseis on selline, et kahe piiripunkti vahel, Sõpruse sillal Eesti poolel ootab umbes 500 inimest Venemaa poole pääsemist, nad on läbinud Eesti piiripunkti ja põhimõtteliselt see järjekord või ootamine seal Eesti piiripunkti taga on lõppenud,“ sõnas ta.

„Eile, kui tekkis pikk järjekord inimestest ja PPA otsustas ajutiselt sulgeda piiri ülepääsu õhtul, siis allesjäänud inimesed, kes Sõpruse sillal ootasid, said lõpuks väga kiiresti üle Venemaa poole ehk see näitas, et oli küll võimalik väga kiiresti inimesi üle lasta,“ lisas Läänemets.

Läänemetsa sõnul on Venemaa ametkonnad viimastel päevadel taas oma tegevusega näidanud ettearvamatust. „Vene piirivalve pole suutnud tagada oma poolel normaalset piiriliiklust. Takistatakse üliaeglaste tolli- ja piiriprotseduuridega normaalset piiriliiklust ka oma kodanikele, mille tõttu on tekkinud kunstlikud järjekorrad ja olukord, kus mõned Venemaa kodanikud ei saa ööseks koju. Antud olukorras on meie eesmärgiks välistada mistahes probleemid piiripunktis nii kohalike elanike rahu kui ka piiriületajate endi heaolu huvides. Seetõttu otsustasime piiripunkti loetud päevadeks sulgeda. Jätkuvalt soovitame inimestel ka üleüldiselt vältida Venemaale reisimist.“

Eestisse sisenemine on nädalavahetusel avatud, välja arvatud 23. juunil kell 9.30-12.30. Paraad toimub piiripunkti vahetus läheduses ning seal liikumine on sel ajal piiratud.

Seni saab piiriületuseks kasutada Koidula ja Luhamaa piiripunkte, kus hetkel liiguvad piiriületusjärjekorrad tavapäraselt. Selle, kas täna on vajadus sarnaselt eilsele piiripunkt varem sulgeda, otsustab PPA jooksvalt olukorda hinnates. Hetkel sellist vajadust ei ole, kuid olukord võib muutuda kiiresti.

„PPA soovitab kõigile tungivalt Venemaad mitte külastada – meil on valmisolek kõigi piiripunktide viivitamatuks sulgemiseks ning kui meil peaks olema vajadus seda teha, on tagasi Eestisse saamine äärmiselt keeruline,“ täiendas Purgel.

Minister lisas, et loodetavasti saavad kõik inimesed täna siiski Venemaa poolele üle. „Olen suhelnud Narva linnapeaga, Narva linn tegutseb seal ja kui tõesti tekib suurema hulga inimeste majutamisvajadus, eks siis riiklikud institutsioonid ja Narva linn üheskoos proovivad seda küsimust ka lahendada. Aga üldiselt me siis vaatame, kas on võimalik tekitada ka võimalust, et transport oleks Narvast kuskile teistesse piiripunktidesse järgmised kaks päeva,“ rääkis ta.

Jaga
Kommentaarid