Näitusel osaleb ligi kakskümmend Põhja- ja Baltimaade kunstnikku, kes loovad selle tarbeks neliteist uut teost, mis on mitmel puhul saanud inspiratsiooni Eesti looduspärimusest. „Metsavaimud masinas“ võtab üle kaks Tartu tuntud hoonet: Eesti Kirjandusmuuseumi ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi.

„Projekti unikaalsus seisneb meelelistes tõlkeprotsessides: arhiivis talletatud rahvapärimus ilmneb uuel kujul kaasaegse kunsti teostena. Kunstiteoste kaudu vanade lugude taaselustamine loob tähenduslikke sildu ja aitab mõista ning mõtestada möödunud aegade väärtust,“ rääkis „Metsavaimud masinas“ kuraator Henri Hütt.

Näituseprojektiga on tihedalt läbi põimunud vastloodud tekstide kogu „Eesti looduspärimus“, mis toob esile eestlaste rikkalikud folkloorikogud ja nende väärtuse ökoloogilisest vaatepunktist – Põhjamaa ja metsavööndi inimeste mõtteviisi, kus ilmneb austav suhe loodusse kui hingestatud ning võimsasse partnerisse.

Kaader teosest „Seeper Weeper Sleeper“, autorid Ingrid Torvund, Jonas Mailandr

Kohaspetsiifilised kunstiteosed Tartu Ülikooli auditooriumist Kirjandusmuuseumi pööninguni

„Metsavaimud masinas“ viib külalise rännakule, kus kohtab installatiivseid keskkondi, heli- ja videoteoseid, tehisaru genereeritud ja laiendatud reaalsusega manipuleerivad kunstiteoseid, kineetilisi skulptuure ja muid hübriidvorme, kus kunstikogemus on tajutav rohkem kui ühe meelega.

Näitusel osalevad Bryndís Björnsdóttir ja Þorsteinn Eyfjörð Islandilt, Oskar Koliander Taanist, Tori Wrånes, Ingrid Torvund ja Jonas Mailand Norrast, Hans Rosenström, Niskanen & Salo koostöös Inkeri Aulaga, Pia Sirén, Nastja Säde Rönkkö Soomest, Linda Boļšakova, ART+ Lätist ning Norman Orro ja Joonas Timmi, Zody Burke, Johannes Luik, Emer Värk, Roman-Sten Tõnissoo ning Mari-Leen Kiipli Eestist.

2019. aastal Eesti Kirjandusmuuseumi algatatud projekt „Metsavaimud masinas“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmiliini „Elu ja keskkond“.

Näitus avatakse 28. juunil ning see jääb avatuks 25. augustini 2024. Tallinlastest näitusehuvilisi toob avamisele ja viib tagasi Tallinna spetsiaalne kunstibuss.

Jaga
Kommentaarid