USA ja Hiina jätkasid esimest korda viie aasta jooksul mitteametlikke tuumarelvakõnelusi. Kõnelustel väitsid Hiina esindajad USA kolleegidele, et nad ei kavatse Taiwani hakata tuumaohuga hirmutama, teatasid kaks kohal viibinud USA delegaati, vahendas Reuters.

Hiina esindajad proovisid rahustada USA vestluspartnereid, kui nad väljendasid muret, et Hiina võib kasutada Taiwani vastu tuumarelva. Hiina peab demokraatlikult juhitavat saart oma territooriumiks, mille Taipei valitsus lükkas tagasi.

Hiina pole loobunud jõu kasutamisest Taiwani kontrolli alla saamiseks ning on viimase nelja aasta jooksul oluliselt suurendanud sõjalist tegevust saare ümber.

Kahepäevastel aruteludel, mis toimusid Shanghai hotelli konverentsiruumis, esindas Washingtoni kuus delegaati, sealhulgas endised ametnikud ja teadlased.

Peking saatis kohale teadlaste ja analüütikute delegatsiooni, kuhu kuulusid endised rahvavabastusarmee ohvitserid.

Põhiline küsimus, mida USA tahtis Vaikse ookeani foorumi presidendi David Santoro sõnul arutada, oli see, kas Hiina järgib endiselt neid eeskirju, mis said loodud nende esimese tuumapommi loomise ajal 1960. aastate alguses.

USA kõrgeim relvastuskontrolliametnik Bonnie Jenkins ütles mais kongressile, et Hiina ei ole vastanud ettepanekutele, mis puudutavad tuumarelvade riski vähendamist. Washington tõstatas need möödunud aasta ametlikel kõnelustel.

Hiina ei ole veel nõustunud edasiste valitsusevaheliste kohtumistega.