Arhitekt Mihkel Tüür: „Retoriga seovad meid väärtushinnangud. Meil on ühine arusaam sellest, mis on kvaliteetse ja nüüdisaegse elukeskkonna aluseks. Saku uushoone puhul tuleb see asukohavalikust, materjalikasutusest, hoone siseplaneeringust, energiatōhususest ja üldisest keskkondlikust miljööst. Ruume planeerides lähtusime põhimõttest timmida neid paremaks seni, kuni igasse korterisse tahaks ise kolida. Eluruumidel on suured aknapinnad. Avarad rōdud toimivad elutoa meeldiva jätkuna, varjestades ühtlasi aknaid liigse suvepäikese eest. Kogu kortermaja liigendus ja funktsionaalne jaotus loob hoone esimesel korrusel paiknevate äri- ja teenindusettevōtete külastajaile hea tänavaruumi.“

Uushoone kerkib ajaloolise Saku õlletehase ja mõisahoone lähedusse. Maja välisfassaad kaetakse põhimahus musta tellise ja termotöödeldud puitlaudisega. 2. korruse korterite laekõrgus on näiteks 3400 mm ja need stiilsed elamispindadega ruumid sobivad ka majutusinvestorile.

Tallinna mnt 1 kortermaja asukoht võimaldab pere igapäevatoimetused teha Sakus ära jalgsi, kuid on hea teada, et lisaks 0-korruse siseparklale, mille praktiline väärtus tuleb hästi välja talvel lume ja õuekülmaga võideldes, rajatakse hoone lähedusse 44-kohaline avalik parkla külalistele. Võrdluses Tallinna kesklinna parkimiskohtade igapäevase nappuse ja tasulise parkimiskorraldusega säästab see peavalust.

Müratase on oluline kvaliteedinäitaja, mis mõjutab elanike mugavust ja heaolu

Iga pere saab ennast uues kodus mugavalt sisse seada, sest kõik Retori Estate’i lahendused vastavad Eestis kehtivatele akustikanõuetele ja pakuvad tavapärasest paremaid akustilisi tingimusi. Arvestatakse nii välismüra, ruumide- ja naabritevahelise heliisolatsiooni, tehnosüsteemide müra kui ka üldaladel tekkiva järelkõlaga. Nende tegurite minimeerimine tagab parema elukeskkonna.

Näiteks on Tallinna mnt 1 vahelaed täiendava müraisolatsioonikihiga. Korterite välisuksed on kõrgendatud helipidavusega massiivuksed. Korterite väljast musta raamiga aknad ja rõduuksed on energia- ja välismüratõhusad – kolmekordse klaaspaketiga ja uue generatsiooni PVC-profiilist. Maja lõunapoolsed aknaklaasid tulevad ka täiendava päikesekaitsefaktoriga, mis toetab tubade jahutust.

Retori kõigi Saku aleviku uusarenduste projekteerimisse ja ehitusaegsesse kontrolli on aktiivselt kaasatud Eesti ehitus- ja ruumiakustika tipptegija Marko Ründva, kelle ettevõtte Kajaja Acoustics OÜ igapäevatöö on akustika, keskkonna ja tehnoseadmete müra ning vibratsioonitõrje. Ettevõtte üks objektidest on näiteks ka Rahvusringhäälingu uus telemaja. Ründva annab oma meeskonnaga Tallinna mnt 1 kortermaja ehitamisel nõu ja teeb akustilist järelevalvet tarinditele, avatäidetele, sõlmedele ja tehnosüsteemidele: „Eesmärk on tagada parem helipidavus ja vaiksem müratase, kui Eestis kehtiv määrus seda ette näeb. Mõõdame helipidavust ja tehnosüsteeme viimast korda veel enne korterite vastuvõtmist.“

Vaibad koridorides pole ainult meeleolulisaks

Üks silmapaistev sisekujunduselement, mis ei tõsta mitte ainult majaelanike meeleolu, vaid summutab ka liikumismüra, on vaibad kortermaja väliskoridorides. Oleme harjunud vaibaga kaetud põrandapinda avalikus ruumis nägema seni pigem peenetes hotellides või meelelahutusasutustes, kuid juba 2010. aastast kinnisvaraarendusega tegeleva Retori Estate’i juhataja Reimo Metskülli hinnangul võiks selline elamiskultuur saada Eestis kvaliteeti väärtustavate koduarenduste uueks lävendiks. „Arendame südamega – nagu enda jaoks. Tänane kortermaja on jätkusuutlik, esteetiline ja innovatiivne. Kasutame uusi tehnoloogiaid, rakendame Eesti tippspetsialiste. Haldame oma objekte vastutustundlikult ja garanteerime ehituskvaliteedi,“ kinnitab ta. „Meie teise Saku aleviku arendusse – Uusmäe elamukvartalisse – on kolitud elu nautima mitte ainult Lasnamäelt ja Soomest, vaid isegi Hispaaniast ning see on märgiline. Uusmäele oleme kokku rajanud üle kahesaja korteri.“ Saku trumbiks ja tulevikuks on Reimo sõnul laste kasvatamise eelised, sest kõik on käe-jala juures: lasteaiad, gümnaasium, pargid, sportimisvõimalused, toidukauplused, samuti raudteejaam kiireks ühenduseks pealinnaga. Saku on läbi aegade olnud ka tugev eestluse kants. Kohalikud üritused ja aktiivne kogukonnaelu loovad häid sidemeid ja toetava kodupaiga.

Energiatarbimist maandab nutikodusüsteem

Targa kodu lahendus on uusarenduste enesestmõistetav osa. Tallinna mnt 1 hoonesse paigaldatakse Bisly automaatika, millega saab iga koduomanik mobiiltelefonist või seinaekraanilt juhtida sisekliimat – kütet, ventilatsiooni ja jahutust –, jälgida oma tarbimist ja edastada automaatselt igakuiseid näite. Nutisüsteem näitab videofono, lubab vastata kõnedele ja avada uksi. Telefoniga saab fonolukku avada ka kodust eemal viibides – kui külla saabub võtmeta pereliige või välisukse taga ootab kuller pakiga. Bisly nutisüsteemiga hallatakse ka äripindade, üldalade ja tehnoruumide läbipääsusid, parklakorruse numbrituvastusega tõsteväravat, turvasüsteeme, valgustust.

Valmivasse kortermajja tuleb ka nutilift, mille kandevõime on 1000 kg. A-energiaklassile vastavalt paigaldatakse katusele päikesepark, mis on näiteks pankade eeltingimus soodsama kodulaenu saamiseks. Elamispindade soojuskandjaks on kaugküttel põhinev põrandaküte.

Valmivate korterite ja äripindade võimalusi uuri täpsemalt: www.tallinna1.ee

Jaga
Kommentaarid