Ungari valitsus teatas, et riigi EL-i eesistumise loosungiks on „Teeme Euroopa taas vägevaks“. Sarnast tunnuslauset „Teeme Ameerika taas vägevaks“ kasutas Trump, kui ta 2016. aastal USA presidendikampaaniat läbi viis, vahendab Politico.

„See on viide aktiivsele eesistumisele,“ ütles Ungari EL-i asjade minister János Bóka. „See näitab tegelikult ootust, et me peaksime koos olema tugevamad kui individuaalselt, kuid meil peaks olema lubatud jääda iseendaks kui me kokku tuleme.“

Ajakirjanikud seadsid uue loosungi pressikonverentsil kahtluse alla. „Teil ei ole Trumpi loosungi tõttu déjà vu tunnet. Ma ei tea, kas Donald Trump tahtis kunagi Euroopat taas vägevaks teha,“ kommenteeris Bóka.

Minister selgitas, et Ungari kasutab oma eesistumisperioodi uue konkurentsivõimelise, „põllumeestekeskse“ põllumajanduslepingu sõlmimiseks ja „välispiiri tõhusama kaitse taotlemiseks, rände algpõhjuste ohjamiseks ja tõhusama tagasisaatmise poliitika parandamiseks“.

Samuti mainis minister, et plaanitakse teha jõupingutusi EL-i laienemise edusammude edendamiseks. Seni on kardetud, et Budapest võib Ukraina liitumisläbirääkimisi tõkestada, kuna peaminister Viktor Orbán on avalikult õõnestanud suhteid Kiieviga.

EL-i Nõukogu roteeruvalt eesistujalt oodatakse oma rahvuslike huvide kõrvalejätmist ja neutraalset vahendamist, kuid Euroopa poliitikud kardavad, et Budapest kasutab positsiooni enda huvides.