Neljapäeval Itaalias alanud G7 tippkohtumisel lepiti kokku plaanis anda Ukrainale 50 miljardit dollarit laenu. Tagatiseks on Vene keskpanga külmutatud vara.

Diplomaatide kinnitusel jõuti kokkuleppele juba enne seda, kui riikide juhid Lõuna-Itaaliasse jõudsid. Kohal on ka Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi, kes peaks allkirjastama eraldi kahepoolse julgeolekulepingu USA presidendi Joe Bideniga.

Neljapäeva õhtupoolikul kinnitasid teateid ka Saksa rahandusminister Christian Lindner ja USA valitsuse esindajad. Detaile pole avaldatud ning muu hulgas tuleb alles otsustada, kui suure osa laenu väljamaksest iga G7 riik peab tegema. Otsustatud on, et Ukrainale annavad laenu küll lääneriigid, aga tagasi maksab selle kokkuvõttes Venemaa.

USA välja käidud ettepaneku järgi võetakse tagatisena kasutusele umbes 260 miljardi dollari ulatuses Venemaa keskpanga külmutatud vara, millest enamik asub Euroopa Liidus. Ukraina abistamiseks kasutatakse sellelt varalt saadud tulu.

„Kuidas meile tagasi makstakse? Venemaa maksab,“ kommenteeris USA ametnik telekanalile ABC. „Tulu tuleb külmutatud varadelt kogunevast intressivoost.“ Ametnik lisas, et vara ise jääb esialgu Vene keskpangale, aga kui tekib poliitiline tahe, saab ka selle konfiskeerida.

G7 kohtumine toimub 13.–15. juunil Itaalias. Seal osalevad Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapan, Ühendkuningriik, Ameerika Ühendriigid.