Politsei leidis sõiduki pühapäeva õhtupoolikul Paide tehisjärve tagant avariilisena kraavist. Politseil on põhjust arvata, et sõiduki omavolilise kasutamisega on seotud hiljaaegu Türil politsei eest ärandatud sõidukiga pagenud 13-aastased noorukid.

Paide menetlusgrupi eriasjade uurija Annela Eesmaa toonitab, et inimesed ei jätaks võtmeid ega ka dokumente autosse. „Samuti ei tasu nähtavale jätta väärtuslikke esemeid – ärandajate ja varaste elu ei tasu teha ise kergeks,“ ütles ta.

„Palun vaadake tõsiselt üle oma mugavaks saanud harjumused ja mõelge, kas need toetavad teid oma vara kaitsel või kutsuvad soovimatuid huvilisi hoopiski ligi,“ lisas Eesmaa.

„Mis puudutab kuritegu, siis poisid on omamoodi õnnesärgis sündinud – kraavisõit lõppes õnnelikult. Mis asjaoludel see ka kõik juhtus ja mis ärandajaid ees ootab, see kõik on alles selgumisel,“ kirjeldas Eesmaa.

Juhtumi uurimiseks on alustatud kriminaalmenetlust, mis käsitleb asja omavolilist kasutamist.

Politsei tegi alaealise juhitud sõiduki suunas neli lasku

24. mail tabas Kesk-Eesti politseijaoskonna patrull sõiduki, mis öösel ärandati ja mille alaealisest juht eiras politsei peatumismärguannet.

Politseipatrull märkas ärandatud sõidukit Järvamaal Türi vallas Raukla külas ja andis helisignaali ning punase ja sinise vilkuriga peatumismärguande, mida juht eiras ja hoopis kiirendas. Patrull järgnes ohtlikke sõidumanöövreid teinud ja kiirust ületanud sõidukile. Läbi Türi linna põgenenud juht pani oma sõidustiiliga ohtu nii ennast kui ka teisi liiklejaid: lähenes ülekäiguradadele kiirust vähendamata, manööverdas liiklevate sõidukite vahel ning kohati kasvas sõiduki kiirus 140–150 kilomeetrini tunnis.

Seejärel tegi politsei mittepeatunud sõiduki suunal selle peatamiseks neli lasku rehvide suunas, millest kaks tabasid autot. Sõiduk aeglustas küll liikumist, kuid siiski päriselt ei peatunud ning sõitis otsa teed blokeerivale politseiautole. Inimesed õnnetuses kannatada ei saanud.

Sõidukiroolist tabati 13-aastane poiss, kelle kaasreisijateks olid veel üks 13-aastane ja üks 14-aastane noormees. Noorukid peeti kinni ning toimetati asjaolude selgitamiseks politseijaoskonda.

Kesk-Eesti politseijaoskonna rakendusekspert Halar Hallimäe sõnul otsustasid politseinikud sõiduki sundpeatada olukorra ja manöövrite ohtlikkuse tõttu. „Arvestades, et tegemist oli noortega, kellel autojuhtimise kogemus puudus, on õnn, et ei juhtunud tõsist liiklusõnnetust. Selline põgenemine ja kihutamine võib murdosa sekundi jooksul saada kõigile fataalseks. Hetkesituatsioonis ei tea reageeriv politseiametnik, kas peatumismärguannet eirab parasjagu ohtlik kurjategija või on roolis nooruk, mistõttu on teenistusrelva kasutamine pigem erandlik ning teeme seda nii, et kõrvalisi inimesi mitte ohtu seada. Olulisim on, et keegi viga ei saanud,“ toonitab Hallimäe.

Politsei alustas sõiduki ärandamise osas kriminaalmenetlust.