„Üks tähtsamaid, kuid ka keerulisemaid oskusi on tunda, mõista ja väljendada armastust. Tartu on linn, kus see peab olema võimalik kõigile. „Suudleva Tartu“ kontsertetendus tõestas, et Tartu on nooruse, armastuse ja hoolivuse linn, kus kõik on teretulnud!“ on Tartu 2024 loovjuht Kati Torp veendunud.

Eestit Eurovisioonil esindanud lugude vahel esilinastus humoorikas miniseriaal, mis viis kultuuripealinna mõistatuslikku „suudlemisepideemia“ keskmesse. Küsimusele, miks Tartus on hakatud arusaamatult palju suudlema, lahendust otsima asunud noored teadlased esmalt aga vastust ei leidnud. Lõpuks selgus tõsiasi, et Tartus on inimesed lihtsalt õnnelikud.

„Muusikalist kontsertetendust saab pidada mitte ainult Tartu, vaid ilmselt ka Eesti levimuusikajaloos erakordseks sündmuseks, sest lavale astus ühel kontserdil suurem osa Eestit Eurovisioonil esindanud artistidest,“ ütles kontsertetenduse lavastaja Ain Mäeots. „Meie eesmärk oli teha üks kõige paremas mõttes rahvalik kontsert väga kihvtide visuaalidega,“ lisas lavastaja.

Mitmete Eesti lemmikartistide kõrval astusid Tartus üles palavalt armastatud Victor Crone (Rootsi) ja külla tuli Thomas Neuwirth, artistinimega Conchita Wurst, kes võitis Eurovisiooni lauluvõistluse Kopenhaagenis kümme aastat tagasi lauluga „Rise Like a Phoenix“.

Neuwirthi osalus on mitmes mõttes märgiline. Laulja on pärit Ülem-Austriast, mille linn Bad-Ischl kannab tänavu koos Tartuga Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Nimelt kuulub Thomas Neuwirth ka Ülem-Austria regiooni Bad Ischl ja Salzkammerguti nõukogusse.

Kultuurisuve avanädalal võõrustas Tartu ka rahvusvahelist seksuaalhariduse konverentsi „Esimene suudlus,“ mis tõi kultuuripealinna üle saja rahvusvahelise valdkonna eksperdi. Valdkonna spetsialistid arutasid Eesti ja Euroopa inimeseõpetuse suundadel ning jagasid parimaid õppepraktikaid.

Lisaks tõi kultuurisuve avanädal tudengilinna kokku tuhandeid Tartu Ülikooli vilistlasi. Kultuuripealinna rändas esimest korda eelarvamusfestival, mis muutis elavaks arutelu paigaks videosilla teel mitmed linnad üle Euroopa. Üle Tartu ja Lõuna-Eesti toimus kümneid erinevaid üritusi.

Kultuuripealinna näol on tegu kestva rahvaliikumisega, mis on tänavu ühtlasi suurim kultuurisündmus Eestis. Kultuuripealinna programm jutustab juhtidee „Ellujäämise kunstide“ lugu – need on teadmised, oskused ja väärtused, mis aitavad tulevikus paremini elada. Ühtse kogukonnana soovib kultuuripealinn neid teadmisi jagada ning samal ajal teistelt juurde õppida.

Jaga
Kommentaarid