Seansi eel tutvustasid filmi ja Shiro Takatani lavastuse „Tangent“ Euroopa esietendus Kanuti Gildi SAALi teatrijuht Priit Raud ja Tartu 2024 loovjuht Kati Torp.

„Shiro Takatani film jäägib tehnoloogia ja looduse suhetest,“ rääkis Torp. „Euroopa kultuuripealinna programmis on terve programmiliin – Teadus ja Tehnoloogia – pühendatud neile teemadele. Sinna kuulvad nii Shiro Takatani kui ka teine väga tuntud jaapani kunstnik, Ryoji Ikeda, kelle isikunäitust näeme aasta lõpus Eesti Rahva Muuseumis ja kellest räägitakse ka filmis,“ sõnas ta.

Unenäoliste, hüpnootiliste maailmadega tuntuks saanud kunstnik Shiro Takatani (sündinud 1963) uurib oma loomingus mateeria päritolu, alates lõpmatult väikesest planktonist kuni kaugete tähesüsteemideni. Dokumentaalfilmis ühendab Takatani jõud oma lähimate kaastöölistega. Näiteks heliloojaga Ryuichi Sakamoto, et viia vaataja oma kunsti ja mitmekülgsesse loomingusse, mis ulatub tantsust teatri ja installatsioonideni. Takatani väljendab end lihtsalt ja jõuliselt oma kahes suures ja olulises teemas: looduses ja tehnoloogias.

Shiro Takatani on kogunud etenduskunstide areenil tuntust uute võimaluste katsetajana. Ta on 1984. aastal tegevust alustanud legendaarse jaapani kunstikollektiivi Dumb Type tuumikliige. Alates 1995. aastast on ta Dumb Type’i loovjuht ja alates 1998. aastast on ta teinud ka aktiivset soolokarjääri.

Takatani on loonud mitmeid installatsioone ning seni on ta loonud ja lavastanud ka kolm teatri- ja tantsuetendust. Teiste hulgas on ta teinud koostööd jaapani helilooja Ryuichi Sakamoto ning Jaapani silmapaistvaima heli- ja visuaalkunstniku Ryoji Ikedaga, kelle novembris avatav näitus Eesti Rahva Muuseumis on samuti kultuuripealinna põhiprogrammis.

Selle aasta algul jõudis Jaapanis publiku ette Shiro Takatani uuslavastus „Tangent“, mis valmis Kyoto ROHMi teatri, La Biennale di Venezia, Kanuti Gildi SAALi ja Tartu 2024 koostöös ning jõuab Euroopa publikuni esimest korda 4. ja 5. juunil kultuuripealinnas Tartus.

Tegu on esimese Shiro Takatani sooloartistina loodud etenduskunsti teosega pärast 2015. aasta tööd „ST/LL“ ning ühtlasi tähistatakse sellega maailmakuulsa multidistsiplinaarse kunstikollektiivi Dumb Type 40. tegutsemise aastapäeva.

Filmilavastaja Giulio Boato on õppinud kunsti Itaalias, elab nii Itaalias kui ka Prantsusmaal, sõltuvalt teatrilavastustest ja dokumentaalfilmidest, millega ta parasjagu tegeleb. Tema esimene dokumentaalfilm oli vastuolulisest lavastajast Jan Fabrest, mis linastus 2015. aastal. Tema filmid on jõudnud arvukatele festivalidele üle maailma ning pälvinud mitmeid auhindu.

Filmi „Shiro Takatani – Between Nature and Technology“ on Eestis näha saanud Baltoscandali festivalil ning sarjas KUMU Dokumentaal.

Režissöör Giulio Boato
Muusika Lorenzo Danesin, Simon Fisher-Turner, Ryoji Ikeda, Ryuichi Sakamoto
Prantsusmaa 2019, 52 min
Jaapani, inglise ja prantsuse keeles, ingliskeelsete subtiitritega

Režissöör Giulio BoatoMuusika Lorenzo Danesin, Simon Fisher-Turner, Ryoji Ikeda, Ryuichi SakamotoPrantsusmaa 2019, 52 minJaapani, inglise ja prantsuse keeles, ingliskeelsete subtiitritega

Filmi juhatavad sisse Priit Raud (Kanuti Gildi SAALi teatrijuht) ja Tartu 2024 loovjuht Kati Torp.

Jaga
Kommentaarid