„Paljud lääne ettevõtjad on lõpetanud Venemaal tegutsemise, ent jätkuvalt on neid, kes Venemaa majandust ja seeläbi ka sõjamasinat toetavad. Mõistan, et suunis lõpetada PepsiCo, Marsi, Nestle ja teiste suurkorporatsioonide toodete pakkumine kaitseministeeriumi valitsemisalas võib tekitada mõningast ebamugavust, ent paljudele toodetele on võimalik leida alternatiive kasvõi Eesti tootjatelt ja suurem eesmärk kaalub üles kerge ebamugavuse. Loodan kõigi mõistvale suhtumisele – aitame Ukraina võidule,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Otsus puudutab tootjaid, kelle Ukraina riiklik korruptsiooniennetuse agentuur (NAPC) on lisanud rahvusvaheliste sõjasponsorite nimekirja. Veebilehel avaldatud nimekirjaga survestab Ukraina Venemaal tegutsevaid välisettevõtteid lõpetama seal oma äritegevus, et nad ei rahastaks Venemaa sõda Ukrainas.

Kaitseministeeriumi valitsemisala müügiautomaatides, kohvikutes ja teistes müügipunktides lõpetatakse näiteks PepsiCo, Marsi, Nestle, Unileveri ja Mondelēz Internationali toodangu müük. See hõlmab šokolaade, küpsiseid, kartulikrõpse, jäätiseid, närimiskumme ja karastusjooke. Samuti lõpetatakse tubakatootjate Philip Morris International ja Japan Tobacco International (JTI) toodangu edasimüük.

„Teeme koostööpartneritele ettepaneku asendada eemaldatud toodang samaväärsega, kui see vähegi võimalik on,“ ütles riigi kaitseinvesteeringute keskuse taristu ja teenuste kategooriajuht Kristo Raud.

Riigi kaitseinvesteeringute keskuse lepingupartneritel palutakse tooted sortimendist eemaldada 60 päeva jooksul alates teavituse kättesaamisest.