Ettekannetega esinevad õiguskantsler Ülle Madise ja riigikogu liige Kert Kingo. Kingo rääkis oma kõnes, et kahtlustused ei vasta tõele ning kogu uurimine on prokuratuuri poolt kättemaks ja „kokku klopsitud“. Õiguskantsler rõhutas, et saadikupuutumatuse äravõtmine ei tähenda, et inimene oleks süüdi mõistetud ning õigust mõistab ainult kohus.

Õiguskantsler Ülle Madise ütles riigi peaprokuröri taotlust tutvustades, et kahtlustuse järgi võttis Kingo enda kanda kolmandate isikute advokaadikulud ja andis advokaadile kirjalikud suunised kirjutada arvetele, et tegu on talle seoses riigikogu liikme tööga osutatud õigusabiga, et need makstaks kinni kuluhüvitistest.

Madise lisas, et toimikus seisab, et tegelikult nõustas advokaat kohtumenetluses teisi isikuid ja seesugust riigikogu liikme tööga seotud õigusabi ei andnud. „Kui riigikogu juhatus täpsustas riigikogu liikme tööga seotud kulutuste hüvitamise korda, oli nendele kirjalikele suunistele – kirjutada arvele valeandmed – lisatud ka palved panna sinna kirja teatud eelnõude numbrid,“ lisas õiguskantsler.

Muu hulgas võtsid sõna ka EKRE liikmed Martin Helme, Mart Helme, Kalle Grünthal ja Helle-Moonika Helme, kes asusid oma erakonnakaaslast kaitsma. Nende sõnul on kahtlustused Kingo suunas alusetud ja õiguskantsler pole teinud oma tööd erapooletult.

Kingo sai mullu augustis seoses riigikogu kuluhüvitistega kahtlustuse kelmuses. Kahtlustuse kohaselt lasi Kingo tasuda enda kuluhüvitistest kolme inimese õigusabiarveid kokku ligi 10 000 euro eest.

Augustis tegi õiguskantsler Ülle Madise prokuratuuri taotlusel riigikogule ettepaneku võtta Kingolt saadikupuutumatus, et kriminaalmenetlusega edasi minna.

Kui riigikogu loa annab, läheb asi edasi kohtusse. Saadikupuutumatusest ilma jäänud saadik jääb edasi riigikogu liikmeks.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid