Riigiprokurör Triinu Olev selgitas, et niipea kui ilmnesid esimesed viited võimalikule raha väärkasutamisele, hakkasid prokuratuur ja politsei analüüsima õiguskaitseasutusteni jõudvat infot. „Oleme väljaspool kriminaalmenetlust lisaks ajakirjanduses avaldatule kogunud teavet ning olnud vahetus kontaktis ka Ukraina kolleegidega. Kogutud informatsiooni pinnalt on kriminaalmenetluse alustamine põhjendatud.“

„Uurimist alustati omastamise paragrahvi järgi, kuid tegemist on esialgse hinnanguga, mis võib menetluse kestel muutuda. Hetkel kellelegi kahtlustust esitatud ei ole ning selle, kas ja kellele on alust kahtlustus esitada, selgitab uurimine,“ ütles Olev.

Kuna MTÜ Slava Ukraini tegevus on toimunud ka Ukraina territooriumil, siis on asjaolude väljaselgitamiseks oluline roll koostööl Ukraina õiguskaitseasutustega. Kriminaalmenetlust korraldab keskkriminaalpolitsei ja juhib riigiprokuratuur.

Erakorraline kogunemine

Slava Ukraini nõukogu kõneisik Kristo Tohver märkis Delfile, et MTÜ nõukogu tuleb täna erakorraliselt k. Rohkem polnud tal olukorra kohta midagi ütelda – tuleb oodata, millal nõukogu otsuseni jõuab, märkis ta. Tulemuseni jõutakse hiljemalt homme hommikuks, sõnas Tohver.

Kas Johanna-Maria Lehtme saab sellises olukorras MTÜ-d edasi juhtida?

Sellele küsimusele Tohver vastata ei tahtnud. Ent nõukogu liige Ilmar Raag soostus ütlema nii palju: „Seda peame tema käest küsima. Mida Johanna-Maria Lehtme teeb, on tema enda asi.“

Raag toonitas, et kuna juurdlused – kriminaalmenetlused ega nõukogu enese tellitud revisjon – pole veel lõppenud, ei saa kellegi vastu süüdimõistvat hoiakut võtta. „Meil kehtib süütuse presumptsioon,“ märkis Raag. „Nõukogu ei saa seda otsust [Lehtme tagandamist MTÜ juhi kohalt] ilma süüdimõistva otsuseta vastu võtta.“

Johanna-Maria Lehtmet ei õnnestunud Delfil tabada.